Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Valnou hromadu ČEZ prodlužují dotazy minoritních akcionářů

26. 06. 2019

Mluvčí firmy Ladislav Kříž ve 23:00 ČTK řekl, že představenstvo firmy je zhruba v polovině odpovědí na otázky minoritních akcionářů k prvním čtyřem bodům valné hromady z deseti. Odpovídat začalo po 19:00. Následovat má schvalování účetní závěrky firmy. Minoritní akcionáři odpoledne pokládali dotazy asi tři hodiny, poté byla zhruba hodinová přestávka na přípravu odpovědí.

Kolem poledne valnou hromadu přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

Akcionáři ČEZ mají mimo jiné schvalovat dividendu z loňského zisku ve výši 24 korun za akcii. Dividenda navrhovaná vedením ČEZ je nejnižší od vyplacené ze zisku roku 2006, kdy akcionáři dostali 20 korun za akcii. Nejvyšší byla za rok 2009, a to 53 korun za akcii, loni ČEZ vyplatil 33 korun za akcii.

Pokud valná hromada návrh představenstva na dividendu schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun, stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma navrhuje vyplatit na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je dosud nejvyšší podíl.

Valná hromada bude také schvalovat aktualizaci strategie firmy. ČEZ se chce ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku.

Zdroj: ČTK