Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Obchody s energiemi na kladenské burze letos výrazně vzrostly

18. 07. 2019

"V porovnání se stejným obdobím loňského roku stoupla pololetní bilance v megawatthodinách trojnásobně. Zaznamenali jsme také nárůst dvouletých kontraktů. Významná část odběratelů se po dramatickém růstu cen v loňském druhém pololetí rozhodla nakoupit za letošní nižší ceny, někteří i na delší období. Firmy i veřejný sektor se už naučily využívat hlavních výhod burzovního trhu a pružně reagují na cenové změny," uvedl Soukup.

Podle Soukupa je v pololetní statistice obchodů nárůst dvouletých kontraktů jasně patrný. "Zatímco v loňském 1. pololetí připadalo na dvouletou kontraktaci 17 procent celkové bilance, letos představuje pětačtyřicetiprocentní podíl na zobchodovaném objemu," dodal mluvčí.

Ceny elektřiny i plynu za prvních šest měsíců roku jsou ve srovnání s loňským prvním pololetím vyšší, ale nedosahují už maxim ze čtvrtého čtvrtletí roku 2018. Průměrná cena ročních kontraktů elektřiny v nízkém napětí dosáhla v letošním prvním pololetí 1398 Kč/MWh. Ve vysokém napětí se roční kontrakt obchodoval za průměrnou cenu 1363 Kč/MWh. Průměrná cena ročního kontraktu plynu v režimu maloodběr dosáhla v prvním pololetí 548 Kč/MWh, v režimu velkoodběr se plyn obchodoval za průměrných 533 Kč/MWh.

ČMKB prodala loni energie za více než šest miliard korun, což je meziročně i kvůli růstu cen o 57 procent více. Uzavřeno bylo téměř 7800 kontraktů na dodávku 6,6 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu. Burza působí od roku 2010 jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek energií konečným zákazníkům v České republice.

Zdroj: ČTK