Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Společnost LANXESS dodává důležitou složku do lithium-iontových baterií, pohonu elektromobilů

11. 09. 2019

Lithium-iontové baterie jsou klíčovou technologií pro budoucnost osobní, ale i nákladní dopravy. Jejich výroba prudce roste především kvůli trendu e-mobility. Zatímco v roce 2018 bylo na světě pro tyto účely vyráběno přibližně 64 procent těchto baterií, do roku 2025 toto číslo vzroste na více než 85 procent. Jedním z důvodů je i to, že se jejich výrobní cena stále snižuje. Na letošním fóru odborníků zazněla i prognóza skupiny P3, podle níž náklady na lithium-iontové bateriové systémy klesnou do roku 2020 do té míry, že vozidla s elektrickým pohonem budou plně konkurenceschopná těm se spalovacími motory. 

Právě speciální odolné plasty, které vyrábí chemickotechnologická firma LANXESS, mají velký potenciál pro další rozvoj a zdokonalování lithium-iontových baterií. To se týká jak vnitřku bateriového článku, tak i komponentů celých modulů, ale i součástek pohonného systému elektrických vozidel.

Společnost LANXESS také považuje lithium-iontové baterie za důležitý pilíř svého budoucího obchodu se speciálními chemikáliemi. Právě proto se v roce 2019 objevila na veletrhu Battery Show ve Stuttgartu vůbec poprvé s vlastním prezentačním stánkem. Připomeňme, že se jedná o největší evropskou akci pro inovativní technologie baterií a hybridních vozidel, na kterém byl i letos velkým tématem pokrok v oblasti lithium-iontových baterií. „Battery Show nám nabídla ideální příležitost k přímému kontaktu s mezinárodními výrobci baterií a jejich dodavateli. Ukázalo se, že naše inovativní řešení jsou ve srovnání s mezinárodním průmyslem v této oblasti na vysoké úrovni,“ podotýká Anika van Aaken z firmy LANXESS, která je expertkou týmu z divize „Vysoce výkonných materiálů.

Například vysoce odolné plasty - polyamidy Durethan® a Pocan® od společnosti LANXESS, jsou ideální jako součásti lithium-iontových baterií, elektrických pohonů vozidel a infrastruktury nabíjení. Dají se použít na kryty baterií, vysokonapěťové zástrčky, pouzdra řídicí jednotky, držáky článků či na vedení chladicí kapaliny. „Naše materiály splňují ty nejvyšší normy v elektrotechnickém, elektronickém a automobilovém průmyslu a většinou se používají ve zmiňovaných elektromobilech,“ uvádí Anika van Aaken.

Zvyšuje se i poptávka po speciálních chemikáliích

Co se chemikálií týče, ve firmě LANXESS produkují například fosforečnan lithno-železnatý. Tato sůl je součástí buněčné katody a umožňuje mimo jiné rychlé nabíjení baterie při vysokých nabíjecích proudech. Dalším příkladem jsou disperze Rhenofit CNT-4, které obsahují malé uhlíkové trubice. V buněčných katodách a anodách zajišťují zvýšení kapacity baterií a počet možných nabíjecích cyklů. Důležitým úkolem jsou také iontoměničové pryskyřice Lewatit. Používají se k výrobě niklu a kobaltu, jakož i vysoce čistého lithia. Všechny tři kovy jsou pak součástí katod.

Důležité pro elektromobilitu jsou i takzvané elektrolyty - roztoky nebo taveniny, které vedou elektrický proud. Masivní rozšíření výrobních kapacit pro lithium-iontové baterie v Evropě rovněž zvýší poptávku po důležité součásti elektrolytu - hexafluorofosfátu lithném . Vyrábí se mimo jiné z kyseliny fluorovodíkové a chloridu fosforitého. A právě LANXESS je jedním z předních výrobců těchto dvou výchozích materiálů. „Zajistíme výrobu elektrolytové soli v EU spolehlivou dodávkou obou surovin,“ říká Wolfgang Ebenbeck, expert na firemní rozvoj ve společnosti LANXESS.

Za zmínku určitě stojí, že kvůli stále se zvyšující světové poptávce po těchto bateriích navázala LANXESS spolupráci s kanadskou společností Standard Lithium. Tato firma přináší do spolupráce nový postup extrakce vysoce čistého lithia přímo ze solanky.


Společnost LANXESS je předním výrobcem speciálních chemikálií. V roce 2018 dosáhla společnost tržeb ve výši 7,2 mld. eur. V současné době má společnost přibližně 15 500 zaměstnanců v 33 zemích a zastoupení v 60 výrobních provozech po celém světě. Základ činnosti společnosti LANXESS tvoří vývoj, výroba a prodej chemických meziproduktů, přísad, speciálních chemikálií a plastů. Společnost LANXESS figuruje v prestižních žebříčcích udržitelnosti firem Dow Jones Sustainability Index (DJSI pro svět a Evropu) a FTSE4Good.

Více informací zde.