Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Firmy a odborníci v Ústeckém kraji spolupracují na využití vodíku

11. 09. 2019

Na severu Čech vodík vyrábí v Litvínově Unipetrol a v Ústí nad Labem Spolchemie. Existují výrobní kapacity technologií umožňující skladování a distribuci stlačených plynů, v regionu působí firmy, které mají kapacity na vybudování a provozování plnicích stanic. Pilotní vodíková stanice má vzniknout na čerpací stanici v Litvínově.

Ústí nad Labem se Spolchemií uzavřelo memorandum, v němž chemička deklaruje připravenost poskytnout vodík pro potřeby města na provozování vozidel ústecké MHD. "Smyslem unikátní spolupráce desítek partnerů je zrealizovat vzájemně provázané aktivity a projekty, které z Ústeckého kraje vytvoří centrum rozvoje vodíkové ekonomiky. Počítá se také s podporou vládního programu RE:START, který slouží právě k transformaci strukturálně postižených regionů," uvedla Nekolová.

V rámci RE:STARTU je vyhlášena výzva na podporu čisté mobility, z níž mohou být pořízeny i vodíkové autobusy. V nejbližších dnech bude podle Nekolové vyhlášena také veřejná soutěž na podporu výzkumu v energetice.

Zdroj: ČTK