Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Novinky v elektroenergetice II/10/2019

20. 10. 2019

Česko potřebuje nové bloky

16.10.2019 Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček navíc tvrdí, že kromě plánovaného rozšíření JE Dukovany bude třeba dobudovat reaktor(y) i v JE Temelín. Pozitivem pro Česko je, že Rada EU dál považuje jadernou energii za udržitelnou.

Více zde, zde a zde

15.10.2019 JE Temelín získala pro druhý blok na další čtyři roky certifikát, díky kterému může na žádost firmy ČEPS snížit výkon, kdyby hrozilo, že energetická soustava bude přetížená.

Více zde

15.10.2019 ŠKODA JS podepsala Memorandum o porozumění se společností China Nuclear Power Engineering Company, která je dceřinou společností China General Nuclear Power Corporation. Čínská firma deklarovala úmysl účastnit se výstavby nových jaderných kapacit v České republice.

Více zde

9.10.2019 V JE Dukovany jsou na plném výkonu všechny čtyři výrobní bloky.

Více zde

Budoucnost: malé reaktory a fúze

2.10.2019 Estonský start-up podepsal memorandum o porozumění s americko-japonskou společností GE Hitachi Nuclear Energy. Účelem je zpracování studie proveditelnosti výstavby malého modulárního reaktoru. Britská vláda zase přislíbila během příštích čtyř let investovat celkem 220 milionů liber na vývoj vlastního fúzního reaktoru s výkonem alespoň 100 MW, který by pak do roku 2040 uvedla do komerčního provozu.

Více zde a zde

19.10.2019 Další čínská JE obdržela stavební povolení pro nové reaktory. Tentokrát se jedná o Čang-čou (Zhangzhou) v provincii Fu-ťien.

Více zde

9.10.2019 Francouzská EDF varovala před zvýšenými náklady při výstavbě JE Flamanville kvůli opravě svarů.

Více zde

11.10.2019 Server Oenergetice.cz informoval, že pět z padesáti států USA se rozhodlo podpořit jaderné elektrárny, které v současnosti trpí zvýšenou konkurencí v podobě levného plynu a obnovitelných zdrojů.

Více zde

Uhlí znečišťuje vzduch, ale bez něj elektřina zdraží

15.10.2019 Energetické společnosti ČEZ a Sev.en EC uvedly, že u žádných znečišťujících látek nepřekračují emisní limity. Chvaletická hnědouhelná elektrárna, kterou vlastní druhá zmíněná společnost, však loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a jedovaté rtuti. Navíc nyní nemá platné povolení pro vypouštění odpadních vod.

Více zde, zde a zde

12.10.2019 Německý odklon od uhlí by mohl do roku 2022 vést k silnému nárůstu velkoobchodních cen elektřiny v následujících letech. Uvedla to poradenská společnost Oliver Wyman. Němci v rámci dekarbonizace vyplatí majitelům hnědouhelných elektráren finanční náhradu za jejich odstavení. Dostanou však méně, než čekali.

Více zde a zde

Nobelovka za Li-Ion baterie

9.10.2019 Letošní Nobelovu cenu za chemii získali pionýři v oblasti Li-Ion baterií. Jiní vědci nedávno vyvinuli elektrolyt, který otevírá cestu k nové generaci tohoto typu akumulátorů.

Více zde, zde

15.10.2019 Škoda Auto plánuje v příštím roce prodat v Česku nejméně 3200 aut na elektrický pohon, Tesla postaví závod na elektromobily v Číně. V USA však prodej aut s tímto pohonem ve 3. čtvrtletí meziročně o 21 % poklesl.

Více zde, zde a zde