Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Co přinesl týden: Má ČR správně nastavené POZE? EU říká, že ano, svazy tvrdí, že ne

20. 10. 2019

Český stát do roku 2030 vynaloží na rozvoj obnovitelných zdrojů kolem 100 miliard korun, tvrdí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Stát peníze zaplatí z prodeje emisních povolenek. Další peníze z povolenek pro Česko chystá Evropská unie (EU). Vyčlení 135 miliard korun v rámci speciálního fondu pro země s podprůměrným HDP.

Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy mají i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení výtky k zákonu o podporovaných zdrojích energie (POZE). EU přitom potvrdila, že podpora je nastavená dobře. Česko by tedy do roku 2030 teoreticky mohlo dosáhnout mety 80% výroby elektřiny z OZE, což by ráda Komora OZE.

Česko se každopádně má kde učit. Zatímco u nás závisí rozvoj solárních zdrojů na podpoře od státu, v Německu to zvládají i bez ní. Němci však na OZE doplácejí v rámci konečné ceny elektřiny nemalou částku. Ta v příštím roce ještě vzroste, a to o více než 5 %. Úspěchy v oblasti budování OZE sklízí také Britové, kteří za letošní třetí čtvrtletí poprvé vyrobili více elektřiny z OZE než z fosilních paliv, či Španělsko, kde jen za září přibylo 450 MW instalovaného výkonu čistých zdrojů.

Kromě OZE chce tuzemská vláda rozvíjet jádro. Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko musí prosadit stavbu nových bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Ministr průmyslu Havlíček dodal, že by rád viděl nové reaktory nejen v JE Dukovany, ale i v JE Temelín. Česko má každopádně štěstí, že Rada EU stále považuje jadernou energii za udržitelnou.

USA ohlásily sankce proti turecké státem vlastněné bance Halkbank. Důvodem je zapojení turecké banky v aktivitách týkajících se Íránu v řádu několika miliard dolarů, které odporují sankcím USA vůči Íránu. I přes další nárůst napětí na Blízkém východě ropa nezdražila a pohonné hmoty v Česku dokonce zlevňují.

Ruská plynárenská společnost Gazprom začala plnit plynem první větev nového podmořského plynovodu TurkStream. Oznámil to dnes provozovatel plynovodu. Komerční provoz první větve má být zahájen ještě před koncem letošního roku.

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Američan John Goodenough, britsko-americký vědec Stanley Whittingham a Japonec Akira Jošino za vývoj lithium-iontových baterií.

Škoda Auto plánuje v příštím roce prodat v Česku nejméně 3200 aut na elektrický pohon. Z toho 2500 vozů bude elektrické Citigo iV a zhruba 700 aut bude Superb v provedení plug-in hybrid.