Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Přístav u irácké Basry zablokovaný demonstranty byl opět otevřen

20. 11. 2019

Chúr az-Zubajr je druhý nejdůležitější irácký přístav v Perském zálivu, upozornil Reuters. V Basře funguje šest přístavů a některé jsou určeny pro přepravu specifického zboží. Chúr az-Zubajr se používá k vývozu kondenzátů zemního plynu a k dovozu stavebních materiálů či potravin.

Nadále uzavřený ale zůstává nejdůležitější irácký přístav u Perského zálivu Umm Kasr. Vjezd do přístavu v pondělí znovu zablokovaly stovky demonstrantů a jejich odchod se zatím nepodařilo vyjednat. Nákladní přístav Umm Kasr poblíž Basry je velmi významný, tudy se do země dostává dovážené obilí, rostlinné oleje či cukr. Irák je přitom na dovozu potravin z velké části závislý.

Dějištěm protestů jsou od října kromě Bagdádu i města jižně od metropole. Demonstranti často blokují nejen silnice, ale také průmyslové objekty včetně rafinerií. Poukazují na vysokou míru nezaměstnanosti a nefungující služby v zemi, která je jedním z největších vývozců ropy.

Od začátku protestů přišlo o život více než 300 lidí. Vláda sice navrhla reformy, ale Iráčané je nepovažují za dostatečné a požadují výměnu politiků.

Zdroj: ČTK