Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Teplárna Liberec od Nového roku zdraží, domácnosti ale ušetří

06. 12. 2019

"Ceny komodit jsou více méně konstantní, rostoucí cena tepla je dána zejména inflací, ale také rostoucími náklady na mzdy, údržbu a podobně. To jsou náklady, které se každoročně zvyšují, aniž bychom to mohli nějak aktivně ovlivnit," dodal Pěnčík. Liberecká teplárna zásobuje teplem a teplou vodou 14.000 domácností, většina z nich uzavřela s dodavatelem smlouvu na pět let. Na centrální vytápění je napojena i desítka průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako jsou školy, úřady nebo nákupní centra.

Teplárna Liberec patří do skupiny MVV Energie CZ. Před zahájením topné sezony dokončila výměnu první ze tří větví parovodních rozvodů. V projektu GreenNet za 300 milionů korun nahradili dělníci devět kilometrů ztrátových parovodů za úspornější horkovodní potrubí. Práce začaly loni v Pavlovicích a letos postupovaly k teplárně. "Hotovo ještě není, ale odběratelé jsou přepojeni na nové rozvody a dodávky tepla fungují," řekl předseda představenstva.

Dokončené ještě nejsou povrchy ulic a chodníků, obnova zeleně, stále se také pracuje na odstranění starých rozvodů. Dokončení závisí podle Pěnčíka na počasí. Práce nabraly zpoždění kvůli změnám v projektu a získání potřebných povolení. Například horkovody v úseku od Košické ulice k teplárně se ukládaly kvůli plánované cyklostezce do země, s čímž se původně nepočítalo. Na komplikace podle něj firma narážela i při výkopových pracích, třeba v Jungmannově ulici při budování přípojky pro střední školu v Truhlářské ulici nebo při ukládání potrubí v Metelkově ulici.

Zdroj: ČTK