Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

SHELL začíná nabízet ve střední a východní Evropě rychlonabíjení elektromobilů

14. 01. 2020

  • Byl zahájen provoz první vysoce výkonné nabíječky Shell-IONITY ve střední a východní Evropě
  • Spuštěna byla také první stanice nabízející vlastní službu Shell Recharge v regionu
  • Ambicí společnosti Shell je do konce roku 2021 vybudovat ve střední a východní Evropě na celkem stovce čerpacích stanic nabíjecí infrastrukturu pro elektromobily

 

„Jsem rád, že dnes otevíráme novou kapitolu v historii společnosti Shell ve střední a východní Evropě. V tomto regionu jsme v minulosti zavedli inovace v oblasti tradičních paliv, když jsme uvedli na trh prémiová paliva Shell V-Power. Nyní vstupujeme do nové éry, ve které začínáme našim zákazníkům nabízet řešení pro dopravu s nižšími emisemi,“ prohlásil István Kapitány, výkonný viceprezident společnosti Shell pro retail.


Otevřením své první vysokovýkonné nabíjecí stanice na dálnici M7 poblíž jezera Balaton v Maďarsku usnadní společnosti Shell ve spolupráci se společností IONITY řidičům elektrických vozidel cestování na delší vzdálenosti. Každý ze čtyř nabíjecích stojanů nabídne potenciálně až 350 kW nabíjecího výkonu. Vysoce výkonné nabíječky dokáží nabít elektromobily nové generace za 10 – 15 minut, jsou tedy až třikrát rychlejší než stávající nabíječky na trhu. Marcus Groll, provozní ředitel společnosti IONITY, uvedl: „Jsme nesmírně potěšeni, že můžeme spolu se společností Shell pokračovat v rozšiřování naší sítě ve střední a východní Evropě. Nabíječky společnosti IONITY jsou připraveny na budoucí pokrok v technologiích výroby baterií a elektroaut jako takových. Naše síť usnadňuje dálkové cesty a přispívá ke snadnějšímu přechodu na elektromobily.“
Do konce roku 2021 hodlá společnost IONITY vybudovat na čerpacích stanicích společnosti Shell ve střední a východní Evropě celkem 21 nabíjecích míst, která pokryjí Českou republiku, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko.
Maďarsko se zároveň stává pátým trhem v Evropě (a devátým na světě), na kterém společnost Shell zavedla službu Shell Recharge. Tato vlastní služba pro elektromobily nabízí rychlé nabíjení o výkonu 50 kW. Baterii z 0 na 80 % dokáže obvykle dobít za přibližně 30 minut. Nabíjení místa Shell Recharge byla spuštěna na dálnici M7, kde nabízí možnost dobití řidičům cestujícím z Budapešti směrem do Slovinska a Chorvatska, a na dálnici M3. Pilotní místa poslouží společnosti Shell k testování budoucí infrastruktury v regionu. Zaváděcí cena 1 925 HUF (přibližně 150 Kč) za dobití[1] odkazuje na rok založení společnosti Shell v Maďarsku.


Společnost Shell je připravena podpořit majitele při nabíjení jejich elektromobilů, ať jsou kdekoli – doma, v práci nebo na cestě. Je to proto, že se Shell domnívá, že elektromobily bude využívat stále více lidí, pokud budou mít přístup k rychlé a spolehlivé infrastruktuře. „Maďarsko má v současné době nejrozvinutější trh s elektrickými vozy ve střední a východní Evropě, a proto jsme začali vyvíjet a testovat naše řešení právě zde. Naším cílem je poskytnout do konce roku 2021 infrastrukturu k nabíjení elektromobilů na stovce čerpacích stanic společnosti Shell v celém regionu prostřednictvím vlastních investic nebo díky našim partnerům,“ uvedl Sasha Koliakin, ředitel provozu čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě.


Řešení pro nabíjení elektromobilů představují jednu z forem, kterou se Shell po celém světě snaží dodávat více čistší energie. Společnost se rovněž zaměřuje na zvýšení účinnosti tradičních paliv a podporu vývoje nízkoemisních pohonných hmot, jako jsou vodík, biopaliva a zemní plyn, a to v úzké závislosti na regionálních možnostech.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE
Druhá nabíjecí stanice IONITY na čerpací stanici Shell v Maďarsku je ve výstavbě a měla by zahájit provoz do konce února roku 2020.


O IONITY
Společnost IONITY sídlí v Mnichově. Byla založena v roce 2017 jako joint venture skupiny BMW, Daimler AG, Ford Motor Company a skupiny Volkswagen s Audi a Porsche. Cílem společného podniku je výstavba rozsáhlé a spolehlivé sítě vysokovýkonných nabíjecích stanic s výkonem 350 kW (HPC) pro elektromobily v Evropě a zajištění možnosti pohodlného cestování na velké vzdálenosti.


Prostřednictvím svých klíčových partnerů má IONITY k dispozici zajímavé národní a mezinárodní lokace.
IONITY je mezinárodně registrovaná obchodní značka.


O VYSOCE VÝKONNÉ NABÍJECÍ SÍTI IONITY
Nabíjecí technologie IONITY je díky robustní elektronice schopná přímo měnit střídavý proud na stejnosměrný, předtím než jím v plné rychlosti nabije baterii vozu. Každá nabíječka nabízí potenciální výkon až 350 kW. Chytrá logika uvnitř nabíječky zajišťuje, že se všechny elektromobily, vybavené standardem CCS, budou automaticky nabíjet nejvyšší rychlostí, která je u jejich baterií bezpečně možná. Vůz, u něhož je možné nabíjení na plný výkon (350 kW), lze nabít zhruba během 10 až 15 minut, což představuje kratší dobu než u běžnějších nabíječkách s výkonem 50 kW, a třikrát rychleji než na současných rychlonabíječkách. Všechny vozy používající kombinovaný nabíjecí systém (CCS), nejrozšířenější nabíjecí standard pro elektromobily v Evropě, jsou se sítí kompatibilní.


Více informací naleznete na www.ionity.eu


O SLUŽBĚ SHELL RECHARGE
Shell Recharge je název rychlonabíjecí služby společnosti Shell pro elektrické vozy, poskytované na jejích čerpacích stanicích. Rychlonabíjecí stanice Shell Recharge s výkonem 50 kW zajišťují obvykle nabití z 0 na 80 % za zhruba 30 minut. Jsou kompatibilní s většinou elektrických vozů. Platit za jednotlivá nabití může zákazník na pokladně čerpací stanice.


[1] Se službou Shell Recharge není spojeno žádné předplatné nebo poplatky za připojení.
Více informací o nabíjení elektromobilů u společnosti Shell najdete na https://www.shell.com/energyand-innovation/new-energies/electric-vehicle-charging.html.
Shell Czech Republic a.s.


Společnost Shell Czech Republic a.s. zastupuje obchodní zájmy Skupiny Royal Dutch Shell plc v České republice. Provozuje rozsáhlou síť 175 čerpacích stanic, systém palivových karet Shell a plní letadla leteckým palivem
na nejvýznamnějších českých letištích. Více informací naleznete na www.shell.cz
Royal Dutch Shell plc


Společnost Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglii a Walesu, má centrálu v Haagu a její akcie jsou kótovány na burzách v Londýně, Amsterdamu a New Yorku. Společnost Shell působí ve více než 70 zemích světa
v oblastech průzkumu a těžby ropy a zemního plynu, výroby a marketingu kapalného zemního plynu a zkapalňování zemního plynu, dále výroby, marketingu a přepravy ropných produktů a chemikálií. Více informací
naleznete na www.shell.com