Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ropa před americko-čínskou obchodní dohodou zdražuje

14. 01. 2020

Severomořská ropa Brent kolem 18:00 SEČ přidávala 0,8 procenta na 64,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 0,4 procenta na 58,33 dolaru za barel.

Podpis obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem by mohl ukončit období, které charakterizoval pokles globálního růstu a nižší poptávka po ropě. Čína se podle zdroje agentury Reuters v dohodě zavázala nakoupit v příštích dvou letech energetické dodávky ze Spojených států za více než 50 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč).

Navzdory obchodní válce dovezla ale tato země v roce 2019 o 9,5 procenta ropy více než v předchozím roce. Podle čínského celního úřadu tak vykázala již 17. rekordní rok za sebou.

Růstu ceny ropy napomáhá také odhad, že v uplynulém týdnu klesly její americké zásoby.

Ruská agentura TASS vydala s odkazem na zdroj z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zprávu, že tento kartel a jeho spojenci by mohli přesunout plánované společné setkání ve formátu OPEC+ z března na červen. OPEC+ by podle tohoto zdroje mohl v takovém případě prodloužit stávající dohodu o snížení produkce ropy až do června namísto původně plánovaného konce března.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent březen 64,70 64,20
New York - NYMEX WTI únor 58,33 58,08

Zdroj: ČTK