Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ceny ropy kvůli obavám z dopadů koronaviru ztrácejí dvě procenta

21. 02. 2020

V 17:40 SEČ cena severomořské ropy Brent odepisovala téměř dvě procenta na 58,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI byla ve stejnou dobu levnější o 1,4 procenta na 53,14 dolaru za barel.

"Lze určitě říct, že nejistota (ohledně koronaviru) se vrátila v plné síle," uvedl analytik trhu komodit Ole Hansen z finančního ústavu Saxo Bank. "Musíme si přiznat, že se potýkáme s největším šokem pro poptávku od finanční krize. Dokud se Čína nevrátí do práce, bude v centru zájmu virus," citovala ho agentura Reuters.

Dalším důkazem negativního dopadu onemocnění na vývoj ekonomiky je dnešní zpráva o aktivitě v americkém sektoru služeb a ve zpracovatelském sektoru. Aktivita ve službách v únoru klesla a její index je nejníže od října 2013. Aktivita ve zpracovatelském sektoru spíše stagnovala.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci zatím spíše naznačují, že nejsou ochotni dál snižovat těžbu. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak ve čtvrtek uvedl, že producenti se domnívají, že nemá smysl scházet se dříve než v březnu. Trhy tak podle analytiků začínají pochybovat, zda se tato skupina, označovaná jako OPEC+, nakonec dohodne na dodatečném snížení těžby o 600.000 barelů denně.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent duben 58,15 59,31
New York - NYMEX WTI duben 53,14 53,88

Zdroj: ČTK