Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Jaderné elektrárny kvůli koronaviru snížily počet směn

26. 03. 2020

Elektrárny snížily počty směn ze šesti na čtyři. Dvě směny drží vedení elektráren vždy 14 dní doma jako zálohu. "Děláme maximum pro to, abychom dál bezpečně a spolehlivě vyráběli. Jsme si vědomi toho, jak je to nyní důležité. I proto jsme přijali tak velké množství opatření," uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Obě jaderné elektrárny dokážou zpřísnit opatření během několika hodin. Mohou úplně izolovat klíčové pracovníky. "Ti by žili ve vybraných zařízeních v okolí, odděleni od rodin a vnějšího prostředí," uvedl mluvčí. Elektrárny by také znovu přeorganizovaly práce na odstávkách.

V elektrárnách se důkladně dezinfikují prostory, část zaměstnanců pracuje z domova. Zaměstnancům se měří teplota, dezinfikují se autobusy, jimiž jezdí zaměstnanci do práce, roušky mají všichni včetně pracovníků na reaktorovém sále. Opatření energetiků dnes zkontrolovali hygienici.

"Postupujeme v souladu s připravenými plány. Nejcitlivější a nejvýznamnější jsou pro nás nemocnice a zdravotnická zařízení, zařízení sociálních služeb a následně právě kritická infrastruktura státu. Na tyto prvky dáváme v dobrém slova smyslu co největší pozor, koordinujeme, radíme," uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku čtyři TWh.

Zdroj: ČTK