Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Rijád hodlá zvýšit vývoz ropy na 10,6 milionu barelů denně

30. 03. 2020

Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Zvyšování těžby i exportu ropy začala plánovat poté, co tento měsíc zkrachovala dohoda o omezení těžby mezi OPEC a dalšími těžaři v čele s Ruskem. Za krachem jednání skupiny označované jako OPEC+ stála neochota Ruska podpořit návrh Saúdské Arábie na výraznější omezení dodávek.

Saúdská Arábie následně uvedla, že nařídila státní ropné společnosti Saudi Aramco, aby v příštích měsících držela těžbu na rekordních 12,3 milionu barelů denně a od května exportovala přes deset milionů barelů denně.

Vysoké dodávky suroviny na trh spolu s poklesem poptávky v důsledku koronaviru vedly k prudkému propadu cen ropy. Podle zdrojů agentury Reuters je Saúdská Arábie připravena dlouhou dobu pokračovat ve vysokých dodávkách, aby z trhu vytlačila konkurenty s vyššími náklady.

"Saúdská Arábie se evidentně velmi snaží dosáhnout zvýšení produkce a exportu, jež si naplánovala po krachu setkání OPEC+. Pravděpodobně to povede k pokračování výrazných slev pro Evropu a USA," uvedla dnes výzkumná společnost JBC Energy.

Americký prezident Donald Trump dnes o cenách ropy hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Došlo k výměně názorů ohledně současného stavu ropného trhu," uvedl Kreml. Oba prezidenti podle Kremlu nařídili svým ministrům energetiky, aby o situaci na trhu s ropou dál jednali.

Pokles cen ohrožuje americkou těžbu ropy z břidlicových ložisek. Trump před rozhovorem s Putinem uvedl, že v cenové válce mezi Saúdskou Arábií a Ruskem na trhu s ropou obě strany "bojují jako šílené". "Nikdy jsem si nemyslel, že budu mluvit o potřebě zvýšení cen ropy," prohlásil rovněž.

Zdroj: ČTK