Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

S rozšiřováním obnovitelných zdrojů klesá cena na výrobu zelené elektřiny, přesto ji běžní dodavatelé nabízejí dráž

30. 06. 2020

Ačkoliv jsou Češi známí svým skepticismem k ekologickým tématům a dopadům lidské činnosti na klima, situace se pomalu mění. Společně s rostoucím zájmem o ekologická řešení a udržitelnost v našich životech stoupá i obliba zelené elektřiny. Jak ukazuje průzkum portálu Ušetřeno.cz, zájem o zelenou elektřinu mají dvě pětiny Čechů. To v přepočtu znamená až 1,7 milionu českých domácností.

Na poptávku domácností reagují v posledních letech i velcí dodavatelé, kteří už zákazníkům často možnost odebírat energii z obnovitelných zdrojů nabízejí. U většiny z nich je ale tato služba spojená s vyšší částkou na faktuře, což odůvodňují náklady na administrativu a získání potřebných certifikátů záruky původu elektřiny. Studie mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje IRENA přitom dokazuje, že například průměrné náklady na výrobu solární energie poklesly za posledních 10 let o 82 %. Ceny by měly klesat i v dalších letech.

„Fotovoltaika v Česku se na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů podílí přibližně ze 23 % a je tedy významným hráčem na tomto poli. Výrobní ceny zelené elektřiny postupně klesají i u dalších zdrojů, zelené tarify by se tak do budoucna mohly stát ještě dostupnější než kdy dříve,“ říká Robert Chmelař, zakladatel bezDodavatele.

Úspora až 15 tisíc ročně

Možnost využívat výhradně zelenou elektřinu z lokálních zdrojů nabízí od června společnost bezDodavatele, která tak aktivně podporuje přesun domácností k čisté energetice. Zákazníky propojí přímo s českými výrobci. Spotřebitel tak má jistotu, že platí pouze za lokální zelenou elektřinu, jejíž cena se odvíjí od tržních cen na velkoobchodní burze. Za zprostředkování si společnost bezDodavatele účtuje pouze 6 korun bez DPH za den.

„České domácnosti se už nemusí rozhodovat mezi ekologickým a ekonomickým řešením. V bezDodavatele dokážeme spojit obě výhody v jeden produkt – domácnostem dodáme stoprocentně zelenou elektřinu od českých zdrojů za velkoobchodní ceny bez dalších přirážek a marží. S našimi cenami tak porážíme běžné dodavatele,“ dodává Chmelař.

Například rodina s vyšší spotřebou energie může po přechodu k bezDodavatele ročně ušetřit téměř 14 tisíc korun ve srovnání s cenou, kterou by platila u konkurence. Modelové případy ukazují, že v závislosti na spotřebě mohou domácnosti po přechodu k bezDodavatele ušetřit 3 až 30 % ročních nákladů za elektřinu

Porovnání cen za elektřinu od bezDodavatele vs. běžných dodavatelů:  

 

 

D02d*

D25d*

D57d*

Spotřeba 2,5 MWh

Spotřeba 5 Mwh

Spotřeba 12 MWh

Úspora v %

Úspora v Kč

Úspora v %

Úspora v Kč

Úspora v %

Úspora v Kč

bezDodavatele vs. ČEZ

9 %

     1 490 Kč

9 %

     1 499 Kč

25 %

     10 457 Kč

bezDodavatele vs. E.ON

8 %

     1 291 Kč

17 %

     3 047 Kč

30 %

     13 821 Kč

bezDodavatele vs. PRE

3 %

        462 Kč

11 %

     1 857 Kč

22 %

       8 889 Kč

 

Ceny u bezDodavatele: D02d – 14 276 Kč, D25d – 19 745 Kč, D57d – 32 048 Kč

*D02d je nejrozšířenější tarif pro běžnou spotřebu a většinu domácností

     

*D25d je tarif určený domácnostem, které elektřinu využívají k ohřevu vody nebo vytápění

*D57d je tarif určený domácnostem s přímotopem, hybridním vytápěním nebo tepelným čerpadlem

O něco větší rozdíly jsou patrné také u zelených tarifů elektřiny. Stejně jako u tarifů srovnávající ceny bezDodavatele s cenami dominantních dodavatelů nejvíce ušetří domácnosti a zákazníci s vyšší spotřebou elektřiny danou například provozováním tepelného čerpadla. Finanční úspora takových domácností se může vyšplhat až na 15 tisíc ročně, což představuje třetinu ročních nákladů.

Zdroj: prkonektor.cz