Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ceny ropy po údajích o těžba OPEC+ mírně rostou

14. 07. 2020

Kolem 18:40 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 0,7 procenta na 43,03 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 0,7 procenta na 40,39 dolaru za barel

Skupina OPEC+, která zahrnuje ropný kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, v červnu podle zdrojů plnila slíbené snížení těžby na 107 procent. Její členové tedy těžili ještě o sedm procent méně, než slíbili.

Trh nyní netrpělivě očekává od OPEC+ zprávu o tom, s jak velkým snížením těžby dále počítá. Dnes a ve středu zasedají poradní výbory skupiny, které by o úrovni těžby měly jednat. Současné snížení těžby o 9,7 milionu barelů by podle nynější dohody mělo trvat do konce tohoto měsíce a od srpna do konce roku by skupina měla těžbu mírně zvýšit, což znamená, že by těžila o 7,7 milionu barelů denně méně než před dohodou.

Trh zůstává obezřetný kvůli obavám, že americké státy by mohly obnovit některá omezení. Nová omezení také zavedla Austrálie a některé asijské země.

OPEC v dnešní pravidelné měsíční zprávě uvedl, že očekává, že globální poptávka po ropě by příští rok měla vzrůst o rekordních sedm milionů barelů denně. Zůstane však pod úrovní z roku 2019, napsala agentura Reuters.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 43,03 42,72
New York - NYMEX WTI srpen 40,39 40,10

Zdroj: ČTK