Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ceny ropy zpevňují, za měsíc směřují díky slabému dolaru k zisku

31. 07. 2020

Kolem 19:25 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 0,7 procenta na 43,22 dolaru za barel, zatímco cena americké lehké ropy WTI si připisovala 0,3 procenta na 40,03 dolaru za barel.

Ropa Brent je na cestě ke čtvrtému ziskovému měsíci, WTI ke třetímu. Ceny ropy se v dubnu propadly pod 16 dolarů za barel, když na začátku roku byly nad 60 dolary za barel. Důvodem byl pokles globální spotřeby ropy o třetinu.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, za červenec odepsal přes čtyři procenta, což představuje nejhlubší propad od září 2010. Nejvíce klesal za posledních deset dní vlivem přibývajících případů nově nakažených koronavirem v USA a hospodářských statistik, podle nichž se ekonomická obnova zpomaluje.

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle předběžných údajů snížil o 32,9 procenta. Propad je nejhlubší minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly v nynější podobě sledovat.

Skupina OPEC+, která zahrnuje ropný kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, od května snížila těžbu o 9,7 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba deseti procentům globálních dodávek ropy. V polovině července se však skupina velkých těžařů dohodla, že od srpna těžbu zvýší, podle agentury Reuters o zhruba 1,5 milionu barelů denně.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 43,22 42,94
New York - NYMEX WTI září 40,03 39,92

Zdroj: ČTK