Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Novinky v plynárenství II/7/2020

04. 08. 2020

15.7. 2020

USA: Firmám v projektech Nord Stream 2 a Turkstream hrozí sankce

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na podniky zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream. Plynovody mají přivádět ruský plyn do Evropy a Turecka a vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se již dlouho snaží omezit ekonomický vliv Kremlu na Evropu a Turecko.

16.7. 2020

Net4Gas omezil plány na propojení sítě s Polskem a Rakouskem

Český provozovatel plynovodů Net4Gas odložil a omezil své plány na nová propojení plynové sítě s Polskem a Rakouskem. Vyplývá to z aktualizovaných investičních plánů na podniku, na které dnes upozornila agentura Reuters. Firma nahradila menšími dříve plánované projekty, které Evropská komise vyřadila ze seznamu prioritních infrastrukturních staveb.

20.7. 2020

Infrastruktura pro přepravu vodíku může vyjít až na 64 mld. EUR, v ČR by vodík přepravovala nejdříve Gazela

Vybudování infrastruktury pro přepravu vodíku by podle skupiny 11 evropských provozovatelů přepravních soustav stálo mezi 27 a 64 miliardami EUR. V České republice by mohl být pro přepravu vodíku jako první přizpůsoben plynovod Gazela. 

22.7.2020

V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Tureckem a Řeckem

V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Řeckem a Tureckem kvůli tureckým lodím zkoumajícím možnosti těžby ropy a plynu, které podle Atén vstoupily do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá, řecké námořnictvo však dnes do oblasti vyslalo plavidla a oznámilo stav pohotovosti, píší zahraniční média.

27.7. 2020

V Bulharsku se roztrhl plynovod dodávající ruský plyn do Řecka

Na jihozápadě Bulharska se dnes patrně kvůli technickým problémům roztrhl plynovod, což přerušilo tranzit ruského zemního plynu přes Bulharsko do Řecka. Oznámil to podle agentury Reuters šéf bulharské státní plynárenské společnosti Bulgartransgaz Vladimir Malinov.

28.7.2020

Turecko přeruší podmořský průzkum těžby, který kritizuje Řecko

Turecko přeruší kontroverzní průzkum těžby zemního plynu ve východním Středomoří. Prohlásil to dnes mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Atény tvrdí, že se průzkum odehrává v řeckých vodách, a před týdnem do oblasti vyslaly bojová plavidla svého námořnictva.

 

30.7.2020

Svaz: Chybějí normy, které umožní distribuci vodíku v plynovodech

Normy až dvou třetin států Evropské unie, včetně Česka, neumožňují přepravu a distribuci vodíku s využitím současné plynárenské infrastruktury. Evropská komise (EK) přitom počítá v dalším období s používáním vodíku pro dlouhodobou akumulaci elektřiny a tento plyn by měl také ve větší míře nahradit fosilní paliva v energeticky náročných oborech jako je ocelářský nebo petrochemický průmysl, kde nelze spoléhat pouze na elektřinu. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český plynárenský svaz (ČPS).

 

Zdroj: ENERGY-HUB