Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

V mělnické teplárně skončily úpravy, provoz je ekologičtější

13. 08. 2020

Vznikly mimo jiné dvě nové odsiřovací linky. "První odsiřovací linka byla zprovozněna loni. Letos v květnu se uskutečnila série úspěšných společných garančních testů obou linek. Nyní jsme ve fázi dvouleté záruční doby. Nová technologie prokázala plnění všech požadovaných parametrů," uvedl technický ředitel společnosti Energotrans Martin Hora.

Proti předpokládaným nákladů 1,9 miliardy korun byla cena o 100 milionů levnější. Společnost získala na úpravy teplárny i evropskou dotaci 390 milionů korun.

V teplárně také pokračuje pilotní projekt záchytu emisí rtuti. Má zajistit plnění budoucích limitů vypouštěných emisí rtuti.

Podle ředitele Energotransu je komplexní ekologizace teplárny zásadní pro další výrobní provoz. "V oblasti demerkurizace (odstraňování rtuti) jsme pravděpodobně první lokalitou, která nové zařízení tohoto typu v České republice vůbec zkouší a také první, která je vyzkouší na hnědé uhlí," uvedl.

Podle něj teplárna také plní přísnější limity na emise oxidů dusíku. Společnost má též připraveny základy pro jejich další snižování.

Příští rok začnou platit nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která zvyšují požadavky na provoz energetických zdrojů. Pravidla se týkají emisí dusíku, tuhých znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo rtuti. ČEZ již dříve uvedl, že pravidla přináší mimo jiné zavedení nových velmi přísných limitů pro rtuť, které dosud neexistovaly.

ČEZ na začátku března oznámil, že požádá o dočasné výjimky z emisních limitů pro některé své elektrárny a teplárny. Mluvčí firmy Ladislav Kříž tehdy uvedl, že s instalací většiny ekologizačních opatření společnost počítá v letech 2022 a 2023.

Zdroj: ČTK