Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Francie a Německo kritizovaly Ankaru za průzkum ve Středomoří

15. 10. 2020

"Byli jsme nuceni si povšimnout, že ze strany Turecka tu jsou neustálé provokační akce, což není možné tolerovat, proto si přejeme, aby Turecko vyjasnilo svůj postoj a vrátilo se k dialogu," řekl Le Drian. Pokud podle něj Ankara nebude respektovat územní integritu Řecka a Kypru, budou země EU zvažovat uvalení sankcí.

Šéf německé diplomacie Maas s nelibostí komentoval rozhodnutí Turecka, které tento týden opět vyslalo na moře průzkumnou loď Oruç Reis. Ta nyní operuje ve sporné oblasti kolem řeckého ostrova Kastellorizo, kterou Atény označují za součást řeckého pevninského šelfu, a tedy za své výsostné vody. "Počínání Turecka, které se uchýlilo k další provokaci, a zmařilo tím dříve odsouhlasenou snahu o dialog, je více než rozčilující, a to i pro nás, kteří jsme v roli prostředníků," řekl Maas.

Mezi historickými rivaly Tureckem a Řeckem se letos v létě zostřilo napětí ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Už několik let se tyto dvě členské země NATO přou o právo na těžbu v oblasti kolem Kypru, který je přes 40 let rozdělen na řeckou a tureckou část. Severokyperskou tureckou republiku ale uznává jen Ankara, řecká část je členem Evropské unie.

Letos se vztahy Ankary a Atén vyhrotily mimo jiné kvůli oblasti kolem řeckého ostrůvku Kastellorizo, který leží jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka a kam naposledy tento týden Turecko opět poslalo průzkumnou loď. EU Turecku několikrát pohrozila sankcemi, naposledy na začátku října, kdy se členské země na summitu shodly, že trest by měl přijít v případě, že se Ankara nevyvaruje "jednostranných provokací".

Zdroj: ČTK