Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

EPH za 12 měsíců do pololetí vykázal provozní zisk 57,4 mld. Kč

15. 10. 2020

Mluvčí EPH Daniel Častvaj dnes ČTK řekl, že výsledky za 12 měsíců se proti těm pouze za pololetí lépe porovnávají se standardním pohledem pro hodnocení fungovaní firem, který je postaven právě na 12měsíční (LTM) bázi. Holding dnes označil svoje aktuální výsledky za velmi dobré, a to navzdory celosvětové krizi způsobené pandemií koronaviru. Z detailnějších výsledků vyplývá, že tržby skupiny v prvním letošním pololetí meziročně stouply o 9,5 procenta na 4,2 miliardy eur (zhruba 115 miliard korun).

"Globální pokles ekonomické aktivity nepříznivě ovlivnil poptávku po komoditách a jejich ceny, nicméně hospodářské zpomalení mělo na skupinu EPH pouze velmi omezený dopad, a to díky vysokému podílu regulovaných a dlouhodobě kontrahovaných aktiv, jako je například tranzit, distribuce a skladování zemního plynu, distribuce elektrické energie a tepla či výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů jako je například biomasa," uvedl EPH na webu.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají okolo 25.000 lidí. Většinovým vlastníkem holdingu se stal v roce 2017 Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. EPH tvoří čtyři pilíře, přičemž skupiny EP Infrastructure, EP Power Europe a EP Logistics International sdružují podniky z oblasti infrastruktury, výroby elektrické energie, těžby, logistiky, obchodu s uhlím a obnovitelných zdrojů. Zahrnují přes 70 společností v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Maďarsku, Francii, Polsku a ve Švýcarsku. EP Real Estate zabezpečuje realitní projekty v rámci skupiny.

EPH je mimo jiné vlastníkem německé těžební skupiny Mibrag, holdingu patří také podíly ve firmě Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či ve společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu. Na začátku září EPH oznámil, že prodává firmu Pražská teplárenská francouzské skupině Veolia. Veolia od holdingu získá také maďarského výrobce tepla Bert.

Křetínský je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. Konkurenční polostátní ČEZ loni meziročně zvýšil čistý zisk o 38 procent na 14,5 miliardy korun, provozní zisk EBITDA firmě vzrostl o 21 procent na 60,2 miliardy korun. Tržby ČEZ v loňském roce vzrostly meziročně o 12 procent na 206,2 miliardy korun.

Zdroj: ČTK