Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Doosan Škoda Power Plzeň vyrobí první parní turbínu pro Skotsko

15. 10. 2020

"Turisticky atraktivní oblast se po zprovoznění spalovny nebude potýkat se skládkami odpadů. Projekt navíc poskytne místním firmám a domácnostem zdroj tepla a elektřiny," řekl Činčura.

Ve Skotsku bude od roku 2025, o pět let dříve než v Česku, platit zákaz ukládání odpadů na skládky. Upřednostňují tam takzvaná zelená řešení. "I přes maximální ekologické úsilí ale vznikají odpady, které dále recyklovat nelze. Okresy Aberdeen City, Aberdeenshire, a Moray se proto rozhodly vybudovat spalovnu komunálního nerecyklovatelného odpadu, která ho bude beze zbytku spalovat," řekl Činčura.

Rotor, převodovka a generátor už jsou téměř hotové a budou se testovat v následujících týdnech. Na projektu se podílejí i další plzeňské firmy, jako je třeba výrobce převodovek Wikov Gear. Doosan upevní turbínu s převodovkou a olejovým systémem na speciálním rámu, v němž už bude zařízení propojeno potrubím a na stavbu dorazí jako sestava. Ta se pak ukotví na pružiny na sloupech. Sestavený celek uspoří náklady a urychlí montáž na stavbě.

Plzeňský podnik má více než stoletou tradici výroby parních turbín. Produkuje a dodává turbíny s výkonem do 1200 megawattů. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Firma s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín má roční tržby mezi šesti až osmi miliardami korun.

Zdroj: ČTK