Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

ÚOHS začal posuzovat převod části OKD pod státní podnik Diamo

19. 11. 2020

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech zajišťování báňské záchranné služby, zdolávání havarijních stavů v důlním prostředí, sanování vytěžených důlních děl, odběru popelovin, pronájmu a servisu důlních svítidel a sebezáchranných přístrojů povinných pro činnost v důlním prostředí," uvedl úřad.

Podle rozhodnutí vlády z 21. září letošního roku budou jednotlivé části OKD postupně přecházet pod státní podnik Diamo. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že OKD k 1. lednu příštího roku propustí 548 zaměstnanců, z toho asi 200 zůstane v rámci sanací u podniku Diamo. Od března by pak mělo odejít dalších 1400 zaměstnanců.

Náklady na utlumení těžby v dolech společnosti OKD do roku 2035 dosáhnou podle Havlíčka zhruba 15,6 miliardy korun. Nejvíce peněz podle materiálu, 22 procent, připadne na čerpání důlních vod a metanu, zhruba pětina půjde na likvidaci areálů. Třetí největší položkou je se 16 procenty vyplácení odstupného.

Státní podnik Diamo bude jednotlivé části OKD přebírat postupně. Na začátku příštího roku to budou doly Staříč, Frenštát, Dukla a Lazy, na začátku března přibudou doly Darkov a ČSA. Následovat budou doly ČSM-sever a ČSM-jih včetně souvisejících dobývacích prostorů Louky a Stonava.

OKD na začátku července oznámila, že v dolech na Karvinsku přerušuje na šest týdnů těžbu. Firma tak reagovala na výsledky plošného testování na koronavirus. Někteří analytici už tehdy naznačovali, že z čistě epidemických důvodů by mohla být odstávka kratší.

Těžba na všech dolech OKD by měla být ukončena na konci roku 2022.

Zdroj: ČTK