Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Do kanalizace v Plzni unikly ropné látky, do řeky se nedostaly

20. 11. 2020

Větší množství látek ropného původu přiteklo do kanalizačního systému ve středu, hasiči a pracovníci ČOV je likvidovali ještě dnes. "Prvních známek si obsluha ČOV v Jateční ulici všimla ve středu krátce po 14:00. Kromě zápachu byl důkazem především barevný film na hladině přitékající odpadní vody. Ropné látky byly okamžitě svedeny do retenčních nádrží, a to kvůli ochraně čistírny a především proti možné kontaminaci řeky Berounky, do které by se mohly dostat," popsala Veselá.

Obsluha čističky hned v přítokových žlabech vytvořila systém norných stěn, před kterými se ropné látky hromadily. Na těchto místech se poté aplikoval sorpční materiál, který na sebe škodliviny váže, a pak se z hladiny manuálně odstraní. Přivolaní hasiči během čtvrtka v instalaci sorpčního materiálu a odstraňování ropných látek pokračovali. Poslední zbytky z hladiny odpadní vody v retenčních nádržích odstranili dnes. "Z odpadní vody bylo odstraněno téměř 8000 litrů zředěných ropných látek a sorpčního materiálu. Podrobně byl prověřován také kanalizační systém města Plzně s cílem nalézt místo, kde byly látky vypuštěny," doplnila Veselá.

Havárii nahlásila vodárna České inspekci životního prostředí, Povodí Vltavy a Odboru životního prostředí Plzeňského kraje. Za vypuštění odpadů, které do kanalizačního systému nepatří, hrozí pokuta od provozovatele kanalizace dle kanalizačního řádu a také od České inspekce životního prostředí. V případě ohrožení a poškození životního prostředí riskuje pachatel trestní stíhání, dodala Veselá.

Zdroj: ČTK