Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Opozice neoddálila nízkouhlíkový zákon pro posouzení bezpečnosti

20. 11. 2020

Poslanci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN chtěli na bezpečnostním výboru projednat, jestli v rámci přípravy výběrového řízení na dostavbu Dukovan vláda dostatečně zohledňuje bezpečnostní rizika. Poukazovali na to, že české tajné služby upozornily na to, že zadávací dokumentace k tendru dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu.

Vládě opoziční představitelé doporučili, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče z Ruska a Číny. Zástupci kabinetu to odmítli. Společnost ČEZ, která je investorem projektu, chce tendr vypsat do konce letošního roku.

Vláda v červenci schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Odmítla vyloučit předem z tendru některé uchazeče, jak to požadují opoziční zákonodárci.

Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací ruský Rosatom a čínská společnost China General Nuclear Power, americká společnost Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Zdroj: ČTK