Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ekologové: Schválený rok konce uhlí je pozdě, chyběly podklady

04. 12. 2020

"My jsme s tím nepřekvapivě nesouhlasili nejen proto, že ten rok je absurdně pozdní, ale i proto, že komise nedopracovala většinu z těch analýz, které mají dopady útlumu uhlí," uvedl Rovenský. Při probírání materiálů se podle něj ukázalo, že dosud nebyla dořešena řada věcí. "Zatím nebyly vůbec vyhodnoceny dopady na dotčené regiony, dopady na zaměstnance uhelného průmyslu, dopady na životní prostředí, dopady na veřejné zdraví, dopady na provozovatele a dopady na veřejné rozpočty a dopady teplárenství. Nic z toho zatím ani druhá, ani třetí pracovní skupina ještě nepředložila," řekl ekolog. Rovenský míní, že rozhodovat v takové situaci o roku konce uhlí je slovy člena komise Vladimíra Dlouhého "zapřaháním vozu před koně."

"Já jsem navrhl, abychom kvůli tomu rozhodnutí odložili, až do doby, kdy budou analýzy hotové. A rozhodovali jsme o celé té věci najednou. Pan ministr (Karel) Havlíček, k mé velké lítosti, odmítl o tomto mém návrhu hlasovat," zdůraznil ekolog s tím, že se hlasovalo jen o návrhu usnesení. To podle Rovenského předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu členům komise až ve čtvrtek večer a jeho text nebylo možné měnit.

"To hlasování dopadlo tak, že se z 19 členů uhelné komise 14 vyjádřilo pro to usnesení, dva byli proti, to jsem byl já a kolega Koželouh a dva se zdrželi, to byl zástupce ministerstva práce a sociálních věcí a pan ministr životního prostředí (Richard) Brabec." Rovenský zároveň Brabcovi poděkoval za to, že "explicitně" v diskusi podpořil ukončení využívání uhlí v roce 2033. "To je podle nás jediný reálný kompromis mezi skutečnými potřebami klimatu a řekněme zájmy průmyslu a zaměstnaneckých svazů," popsal ekolog. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) později uvedl, že pro tuto variantu hlasovalo 15 lidí.

Jako "velmi nepřívětivé" označil jednání i zmíněný ekolog z Hnutí Duha Jiří Koželouh. Míní, že pokud by bylo se více řešily podklady v odborné debatě, jednání by dopadlo jinak. Odbornou debatu však podle něj zastínila debata politická. I on ocenil postoj ministra životního prostředí. Koželouh uvedl, že rok 2038 je mimo racionální úvahu, protože v tu chvíli konec uhlí z hlediska jeho ekonomického výhledu musíme očekávat dříve." I on ocenil Brabce a později připomněl, že ministr podotkl, že konečné slovo bude mít vláda.

Za další problém ekologové označili, že komise schválila konec uhlí v roce 2038 za podmínky splnění harmonogramu výstavby nových jaderných zdrojů. Podle Koželouha měla komise podklady, že s uhlím lze skončit už v roce 2033, kdy s novým blokem nikdo nepočítá. Nesmysl je to podle něj a dalšího ekologa Karla Polaneckého i proto, že průběh případné přípravy jaderných zdrojů je nevyzpytatelný a zpravidla se protahuje.

Rovenský pak poznamenal, že rozhodnutí na reálný konec uhlí v Česku nemá zásadní vliv, riziko spočívá v možném "příslibu" firmám, že se uhlí bude vyplácet déle, než to bude možné. Koželouh zdůraznil, že rozhodnutí o útlumu jsou důležitá pro plynulost procesu. Dodal, že více členů bylo v posledních dnech pro odklad rozhodnutí, což se však v rámci posledních 24 hodin "proměnilo".

"Za skandální" dnes označili rozhodnutí také zástupci ekologických organizací Fridays fo Future, Limity jsme my, Extinction Rebellion a Limity jsme my, kteří za rychlý konec uhlí od listopadu demonstrují před ministerstvem životního prostředí.

Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Předsedy jsou ministři Havlíček a Brabec.

Zdroj: ČTK