Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

13. 01. 2021

Majitelé bytových domů a bytová družstva dosud mohli na zateplování čerpat evropské dotace. Výzvy již MMR ukončilo. "Zájemci, kteří nestihli zažádat o dotaci, se nyní mohou obrátit na Státní fond podpory investic, který program Zateplování spravuje. O úvěr mohou požádat i úspěšní žadatelé o dotaci na zateplování a zkombinovat tak benefity obou typů podpor. Výhodou je, že v případě úvěru se nám peníze vrátí a můžeme ho poskytnout dalšímu žadateli," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Úvěr lze čerpat například na zateplení pláště domu a vnitřních konstrukcí, výměnu hlavního zdroje tepla na fosilní paliva za zdroj, který využívá zemní plyn nebo obnovitelné zdroje energie. Dále na pořízení a instalaci solárních termických kolektorů, solárních soustav nebo akumulačních nádrží, pořízení centrálního vytápění v bytovém domě nebo také výměnu oken a dveří či výtahu. Podpora se týká bytových domů v celé ČR mimo Prahu.

Výdaje Státního fondu podpory investic (SFPI) letos meziročně klesnou o 16,5 procenta na 3,44 miliardy korun. Příjmy jsou naplánovány na 2,04 miliardy korun při meziročním nárůstu téměř o dvě třetiny. V roce 2022 mají příjmy i výdaje klesnout, v roce 2023 by měly stagnovat. SFPI byl letos přejmenován ze Státního fondu rozvoje bydlení, rozšířil svoji působnost o cestovní ruch.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) shromažďoval peníze určené na podporu bydlení. Hospodařil s vlastními penězi a rozděloval i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem bylo podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.

Zdroj: ČTK