Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Projekty energetických úspor ČEZ ESCO ušetřily loni o 9 pct více

24. 01. 2021

Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák uvedl, že důležitost projektů energetických úspor ukázala právě současná pandemie. "Rozpočty obcí, krajů, nemocnic a škol uspoří stovky milionů korun, které mohou využít lépe jinde. Ideální a nejvíce přínosné jsou tyto projekty například pro nemocnice, tedy rozsáhlé a energeticky náročné areály, kde se pracuje v režimu 24 hodin, sedm dní v týdnu," řekl Čermák.

Připomněl, že EPC projekty je možné navíc kombinovat s dotacemi z operačních programů Životní prostředí (OP ŽP) a Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Gazdík uvedl, že z hlediska ekologie představuje loňská úspora snížení emisí oxidu uhličitého o 39.300 tun, což je stejné množství, jaké vyprodukuje za dva týdny běžného provozu elektrárenský uhelný blok o výkonu 100 megawattů.

Největší roční úspory energie loni dosáhlo podle firmy Kongresové centrum Praha - smluvně garantovaná roční úspora ve výši 24,5 milionu Kč byla podle předběžných odhadů překročena o 26 procent. Téměř 22 milionů korun ročně pak od letoška ušetří areály menz a kolejí Českého vysokého učení technického v Praze. "Chceme, aby naši studenti měli to nejkvalitnější ubytování. Navíc energetická renovace sníží náklady na energie a vodu o čtvrtinu, což znamená významnou provozní úsporu," řekl rektor univerzity Vojtěch Petráček.

Nejčastějšími zákazníky EPC projektů jsou podle ČEZ města, kraje a jejich příspěvkové organizace. Například Vrchlabí jejich prostřednictvím loni začalo šetřit ve dvou základních a jedné mateřské škole, zámku a radnici. "Předloňské náklady na energie těchto pěti objektů se pohybovaly okolo 5,5 milionu korun s DPH. Od loňského roku jsou o milion korun nižší," uvedl starosta města Jan Sobotka (za STAN).

Metoda je využívána i také v nemocnicích. Podle Gazdíka to dokazují to výsledky jihlavské, českolipské nebo karlovarské nemocnice, kdy v každé z nich loni ušetřili na energiích přes 14 milionů korun.

Sektor ESCO (Energy Service Company) se zaměřuje na komplexní energetické potřeby firem, obcí a institucí, zajišťuje dodávky komodit, energetické audity a energetické poradenství, externí dodávky tepla a elektřiny nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalaci fotovoltaických elektráren. Je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou.

ESCO službám se v ČEZ věnují dva týmy spadající pod divizi obchod a strategie: ČEZ ESCO působící v Česku a na Slovensku a Elevion Group působící v dalších zemích. Za celý rok 2020 očekává firma podle dřívějších informací tržby ze sektoru ve výši 23,2 miliardy korun, předloni to bylo 21,8 miliardy Kč. Tržby celé skupiny ČEZ v předloňském roce činily 206,2 miliardy korun, čísla za celý loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Zdroj: ČTK