Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Poslanci hospodářského výboru zatím akumulaci nepodpořili. Jednání vévodily nepravdivé a mnohokrát vyvrácené informace.

18. 02. 2021

Poslanec Leo Luzar (KSČM) na jednání varoval před opakováním „solárního tunelu“ a podnikatele v oboru akumulace nazval „baterkovými barony“. „Jsme šokováni výstupem poslance Luzara, který dnes opakoval mnohokrát vyvrácené mýty a lži spojené s akumulací energie. Návrh obsahuje pouze zavedení licence pro zahájení podnikání a žádné dotace rozhodně nezavádí,“ uvedl k jednání Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT, která podporuje zavedení licence. Poslanec tak dle Fouska podlehl nepravdivým informacím, při svém vystoupení přitom veřejně odkazoval na doporučení Teplárenského sdružení akumulaci nepodpořit. Argumentaci zástupců největších českých tepláren přejímali i někteří další poslanci. Nikoho přitom nezajímala podpora klíčových energetických institucí.

„Přestože zástupce MPO a poslanci Pavel Pustějovský (ANO) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedli většinu dezinformací na pravou míru, nakonec oba své pozměňovací návrhy na akumulaci stáhli a vyzvali k dalšímu jednání. Jsme zaskočeni přiznáním změny názoru kvůli vlivu Teplárenského sdružení některých členů výboru, a to včetně těch, kteří svoji podporu licenci dříve vyjádřili podpisem,“ upřesnil Jan Fousek. 

O dalším postupu budou nyní hlavní aktéři jednat. Úprava komplexního návrhu musí proběhnout před druhým čtením ve sněmovně. „Věříme, že poslanci společně s klíčovými institucemi nakonec připraví takový návrh, který využití bateriových systémů i dalších forem akumulace bez jakýchkoliv dotací v elektrizační soustavě ČR podpoří,“ dodal Fousek.

O asociaci AKU-BAT CZ:

Asociace pro akumulaci energie (AKU-BAT CZ) sdružuje nejvýznamnější subjekty aktivní v oblasti ukládání energie. Členy jsou české i nadnárodní energetické firmy, významní hráči na poli obnovitelných zdrojů, banky, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, průmyslové podniky, teplárny, asociace, univerzity a výzkumné instituce, poradenské a právní firmy.

AKU-BAT je zakládajícím členem Svazu moderní energetiky, jehož je Jan Fousek (ředitel AKU-BAT CZ) členem představenstva.