Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

V Dukovanech začal znovu dodávat proud 4. blok, odstavený byl od 12. února

08. 04. 2021

V reaktoru čtvrtého bloku obnovili energetici řízenou štěpnou řetězovou reakci tento týden v pondělí. "Následné testy zařízení prokázaly řádný stav zařízení splňující bezpečný a spolehlivý provoz," uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Elektrickou energii začal blok dodávat v prvních minutách dneška, kdy bylo připojeno první turbosoustrojí. Generátor druhého turbosoustrojí energetici připojili k přenosové soustavě v 8:54, čímž odstávku ukončili.

Další odstávka spojená pravidelnou s výměnou části paliva by v dukovanské elektrárně měla začít v květnu, týkat se bude bloku číslo tři.

Během odstávky čtvrtého bloku energetici vyměnili v jeho reaktoru za čerstvé 90 palivových kazet a udělali řadu prací na zařízení primárního a sekundárního okruhu „Všechny plánované práce, kontroly a opravy zařízení se nám podařilo dokončit už před Velikonocemi," uvedl Havlín.

V průběhu odstávky se energetici podle mluvčího museli vypořádat s řadou preventivních opatření kvůli ochraně zaměstnanců před nemocí covid-19. ,Aktuálně se podle něj v Dukovanech týdně provádí přes 2500 antigenních testů. Z testovaných bylo zatím pozitivních na covid-19 necelé procento. Elektrárna zaměstnává 1430 lidí, na testování chodí i pracovníci dodavatelských firem.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Čtyři výrobní bloky Dukovan byly zprovozňované v letech 1985 až 1987.

Zdroj: ČTK