Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Zcela zbytečná řepková apokalypsa

22. 06. 2021

Aby Česko dostálo svým závazkům pro obnovitelnou dopravu k EU, rozhodlo se jít cestou biopaliv první generace. Z toho důvodu na našich polích vídáme velké množství kukuřice a řepy cukrovky, které významně slouží pro výrobu bio-ethanolu, a zejména řepky olejky, ze které se vyrábí bio-nafta. Bohužel se jedná o způsob, který naší peněžence, přírodě ani krajině nijak nepomáhá. O tom, že elektromobilita je nejen výhodnější, ale zejména podstatně dlouhodobě smysluplnější cestou, vtipně vypovídá i neziskový filmový projekt www.biomasakr.cz. Vznik filmu můžete podpořit v právě probíhající sbírce na crowdfundingové platformě Donio.

,,Během našeho ročního experimentu jsme si pořídili experimentální pole, rozdělili ho na dvě poloviny a první z nich využili na produkci bionafty z řepky, druhou na produkci elektřiny z fotovoltaických panelů.", říká Vojtěch Vild, zakladatel projektu. ,,Takto získané palivo nakonec uplatníme v ikonickém závodu turbodieselu BMW X5 a elektromobilu Tesla Model 3. Chceme tím ve filmu názorně demonstrovat nejen naprosto alarmující neefektivitu biopaliv, ale také jejich negativní dopad na životní prostředí."

Ztráta biodiverzity, klimatická změna a znečištění životního prostředí jsou pravděpodobně největšími tématy tohoto století. Velké firmy proto s nadšením nabízejí vše s předponou bio - bio-CNG, biopaliva, staví elektrárny na bioplyn nebo biomasu a dokáží na tom dobře vydělávat. Bohužel však platí, že za předponou bio se velmi často schovává obnovitelný zdroj jen zdánlivě.

,,Lidé tuší, že je to špatné, ale málokdo tuší, jak moc, takže jsme se o tom rozhodli natočit 26 minutový dokumentární film. Premiéru budeme mít v první polovině prosince. Naším hlavním cílem je dosáhnout legislativních změn, které dají stopku biopalivům první generace a podpoří právě elektromobilitu a fotovoltaiku tak, aby byly pro běžného občana použitelnější a dostupnější." dodává Vild.

Samotná myšlenka využívat přímé produkty fotosyntézy (,,bioprodukty") jako zdroj elektrické nebo mechanické energie je zcela bláhová, protože tuto energii dokáže produkovat fotovoltaika podstatně levněji a potřebuje k tomu jen zlomek plochy. Přesto je v současnosti výnos z přibližně každého sedmého hektaru obdělávané orné půdy spálen někde v motoru. Na takové orné půdě by přitom mohlo být vypěstováno jídlo. To je v podstatě obdoba situace, kdy by každou hodinu, den co den, deset kamionů plně naložených čerstvým chlebem vysypalo celý svůj náklad do elektrárenského kotle. Je to smysluplné využití půdy?