Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Jak si sám vyrábět elektřinu jednoduše a rychle. Jde to i do dvou dnů, pomůže dotace

22. 06. 2021

Lidé, kteří zatouží po energetické soběstačnosti, by se nejprve měli ujistit, zda je montáž solárních panelů pro jejich dům vhodná. Stavba by například neměla mít zastíněnou střechu jiným větším domem nebo stromem. Někteří odborníci také upřednostňují zřídit fotovoltaickou elektrárnu na šikmé střeše, protože v zimě pak z panelů snáz sklouzne sníh. 

Ideální je také orientace panelů co nejvíce směrem k jihu. Jak ale uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák, dnes už panely dávají smysl i na východní či západní orientaci domu.

Domácnost by poté měla zvolit vhodného dodavatele, který jí instalaci solárních panelů obstará. Při rozhodování se vyplatí přihlížet k referencím, ceně, nabízeným parametrům i délce záruky.

Podle Sedláka také zkušení odborníci domácnosti doporučí, zda se jí vyplatí investovat do solární elektrárny, která sluneční elektřinu využívá k ohřevu teplé užitkové vody a přebytky pro chod elektrospotřebičů, nebo zda je výhodnější investovat více a pořídit si systém včetně ukládání energie do baterií.

"Z dobrého návrhu pak zájemce pozná návratnost investice či míru vlastního využití, která je podmínkou pro získání podpory z programu Nová zelená úsporám. Podle typu solární elektrárny a velikosti spotřeby v domě může úspora na výdajích za energii dosáhnout i dvanáct tisíc korun ročně," uvedl Sedlák.