Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Merkelová vyzvala ke zvýšení úsilí o proočkovanost obyvatelstva

22. 07. 2021

"Čím více bude naočkovaných, tím svobodnější budeme," řekla kancléřka s tím, že lidé by měli přesvědčovat o přednostech vakcinace své soukromé i pracovní okolí. "Každá vakcína se počítá. Každá vakcína je malým krokem k návratu k normalitě pro všechny," dodala.

Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100.000 obyvatel, se za posledních 12 dní v Německu zdvojnásobila. Tento "exponenciální" růst je podle Merkelové znepokojivý. Je podle ní zapotřebí více dbát na ochranná opatření, jako je nošení roušek, dodržování vzájemného odstupu, větrání a pravidelné testování.

Kancléřka uvedla, že vyšší proočkovanost umožňuje zároveň zvládat vyšší přírůstky nakažených. "Zabránění přetížení našeho zdravotnického systému zůstává vodítkem našeho jednání," řekla.

Podle údajů německé vlády bylo v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, proti covidu-19 alespoň jednou dávkou naočkováno přes 50 milionů lidí, což je více než 60 procent obyvatel. Dokončené očkování má přes 39 milionů Němců, tedy více než 47 procenta populace.

Merkelová uvedla, že odstraňování škod po katastrofálních povodních na západě země, které minulý týden připravily o život nejméně 174 lidí, bude nejspíše dlouhé. "Budeme k nápravě všech těchto škod potřebovat výdrž s dechem," řekla s tím, že v příštích dnech a týdnech bude jednat s premiéry a premiérkami spolkových zemí o vzniku společného fondu obnovy.

K jaderné energetice, jejíž postupně úplné utlumení v Německu prosadila, kancléřka řekla, že nevidí možnost, že by příští vlády tento krok zvrátily. "Jaderná energetika není z dlouhodobého pohledu udržitelná," řekla.

Zmínila také středeční dohodu se Spojenými státy, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruského zemního plynu do Evropy. Podle ní dostala od Ruska záruky, že plynovod obcházející Ukrajinu nepoužije jako politickou zbraň. V případě, že by se tak stalo, je podle ní Německo připraveno uvalit na Rusko sankce. Zároveň se vyslovila pro pokračování dialogu s Moskvou.

Německo stojí před velkými modernizačními výzvami, míní Merkelová. "Jsme úspěšná země, ale na některých místech máme opravdu co dělat, abychom udrželi současný vysoký standard," řekla s tím, že Německo musí přidat například v digitalizaci či vývoji technologií budoucnosti.

Merkelová, která je v kancléřském úřadu od listopadu 2005, se rozhodla nekandidovat v letošních zářijových parlamentních volbách a chce se stáhnout z politiky. V bilanční řeči dnes uvedla, že za dobu svého 16letého působení v čele vlády musela řešit ze svého pohledu pět krizí: finanční krizi z let 2007 až 2008, záchranu eura, uprchlickou krizi z roku 2015, změnu klimatu a koronavirovou krizi. Dodala, že dosud neměla čas přemýšlet o tom, co bude dělat po odchodu z kancléřského úřadu.