Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Odvrácená strana baterií. Evropané odmítají těžbu lithia, tím i surovinovou nezávislost

15. 09. 2021

Obyvatelé malebného regionu Trás-os-Montes e Alto Douro na severu Portugalska svádějí boj proti plánu na těžbu lithia, paradoxně ve jménu ochrany přírody snížením emisí skleníkových plynů. Evropská komise totiž odhaduje, že unie bude v rámci zelené transformace do roku 2050 potřebovat šedesátkrát více lithia než nyní.

A chce přitom být alespoň částečně surovinově nezávislá. „Nemůžeme si dovolit zcela spoléhat na třetí země, u některých vzácných zemin dokonce jen na Čínu,“ poznamenal eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Portugalská vláda tak vidí v lithiu příležitost, jak podpořit ekonomiku, a to nejen těžbou, ale také zpracováním lithia i výrobou baterií. Plán má však řadu zádrhelů. V jihoevropské zemi se podle odhadů nachází zhruba desetina evropských rezerv kovu. Místní se ale obávají, že těžba bude mít velmi negativní dopad na krajinu.

„Vzniknou tam obrovské deponie, řeky budou přesměrovány. Celá krajina a její ekologická rovnováha budou zničeny,“ řekl Deutsche Welle vedoucí místních aktivistů Nelson Gomes. Region je přitom oceňovaný za udržitelný způsob zemědělství.

Vládní ambice mají i další slabiny. Podle tvrzení ekologických organizací mají zahraniční firmy zájem o těžbu, už však méně o další zpracování kovu. „Neexistují žádné konkrétní zakázky na vybudování rafinerie ani továrny na baterie. Je pravděpodobné, že ziskové zpracování suroviny se uskuteční v zahraničí,“ konstatoval Nuno Forner z nátlakové ekologické skupiny Zero.