Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

S.A.W.E.R.: Česká technologie získávání vody ze vzduchu s využitím solární energie běží v Dubaji naplno

14. 10. 2021

Technologie S.A.W.E.R. je nepostradatelnou součástí české expozice na EXPO 2020, jejímž ústředním tématem je získávání vody ze vzduchu a její využití pro kultivaci suché pouště. Vědci z ČVUT UCEEB propojili celý systém s technickými zařízeními pavilonu, který je právě dokončován.

Po celou dobu konání výstavy bude mimo jiné k vidění systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.), který za využití solární energie vyrábí ze vzduchu vodu. Podle generálního komisaře účasti ČR na výstavě Jiřího Františka Potužníka o systém projevují zájem i subjekty mimo Spojené arabské emiráty, třeba z Rijádu nebo Malajsie.

Ministr zahraničí ČR Kulhánek řekl, že je ze systému S.A.W.E.R. nejvíc nadšený a považuje jej za zlatý hřeb výstavy. „To je opravdu něco fascinujícího. Ukazuje to, jak pokročilé technologie je Česká republika schopná vyrábět,“ řekl ministr.

Výstava se měla uskutečnit minulý rok, kvůli pandemii covidu-19 ale byla odložena.

Zařízení S.A.W.E.R., které dokáže proměnit suchou poušť v oázu prostřednictvím cíleného rozmnožování mikroorganismů, může působit trochu jako sci-fi. Ale výzkum a vývoj se z části o vědeckofantastický žánr opírá a poukazuje tak na technologie budoucnosti. Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.) se skládá ze dvou systémů, jeden na získávání vody z pouštního vzduchu a druhý pro kultivaci pouště v úrodnou půdu.