Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Spojené království zvažuje pomoc pro energeticky náročný průmysl

14. 10. 2021

O problémech způsobených vysokými cenami plynu jednali zástupci energeticky náročnějších průmyslových odvětví, jako jsou například výrobci oceli, skla, keramiky s ministrem Kwartengem v pátek. Podle oficiálního prohlášení měl ministr na jednání zdůraznit, že britská vláda je přesvědčena o bezpečnosti dodávek plynu pro letošní zimu a připomenout také balíček podpory ve výši 2 miliard liber, který byl od roku 2013 poskytnut průmyslovým odvětvím s cílem umožnit snížení nákladů na elektrickou energii.

Příčinou současných problémů je značný nárůst velkoobchodních cen plynu v Evropě, který má být způsoben mimo jiné nízkými zásobami a vysokou poptávkou v Asii. Nárůst cen plynu samozřejmě pociťuje celá Evropa, energeticky náročný průmysl je ale vůči nárůstům cen obzvlášť zranitelný. Zástupci průmyslu proto vládu varovali, že pokud na rostoucí velkoobchodní ceny nezareaguje, mohou být donuceni zastavit výrobu.

"Pokud vláda nepodnikne žádné kroky, pak v podstatě uvidíme, že v ocelářském odvětví bude docházet k dalším a dalším přestávkám ve výrobě v určitých denních dobách a tyto přestávky se budou prodlužovat," sdělil ITV News Gareth Stace, generální ředitel UK Steel.

O možném zásahu vlády jednala například také britská Konfederace papírenských závodů a zástupce sklářského odvětví, asociace BritGlass. Její výkonný ředitel, David Dalton, varoval před dopady rostoucích cen energií již na konci letošního září. Podle Daltona některé skláře dělí od zastavení výroby jen několik dnů.