Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Polská státní energetická společnost PGNiG zvyšuje těžbu plynu v Norsku

25. 11. 2021

V prvních třech čtvrtletích letošního roku se těžba PGNiG v Norsku zhruba zdvojnásobila na 0,65 miliardy metrů krychlových plynu z 0,32 miliardy ve stejném období loňského roku, upozornila agentura PAP.

Polsko se snaží snižovat závislost na dodávkách energií z Ruska. PGNiG už dříve oznámila, že nehodlá prodloužit dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu od ruské firmy Gazprom, která vyprší v příštím roce. Polská firma předpokládá, že po vypršení smlouvy už nebude muset nakupovat ruský plyn, prohlásil v říjnu šéf PGNiG Pawel Majewski.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí, včetně České republiky.

Evropa letos zažívá prudký růst cen plynu. Moskva se v této souvislosti stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii ke schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět ruský plyn do Německa po dně Baltského moře. Rusko takováto obvinění odmítá

Roční spotřeba plynu v Polsku se nyní pohybuje kolem 20 miliard krychlových metrů. Polský provozovatel plynovodů Gaz-System letos předpověděl, že v příštích deseti až 13 letech se poptávka po plynu v Polsku zvýší zhruba o 60 procent. Polsko považuje plyn za přechodné řešení při přechodu od uhlí k energii z obnovitelných zdrojů a z jádra.