Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Kladno chce v příštích letech výrazně uspořit energie ve více než 20 budovách

19. 12. 2021

Úspory energie mohou přinést nejen stavební úpravy, ale také pořízení nových technologií, instalace chytrého měření či využití technologií fotovoltaiky nebo kogenerační jednotky pro vlastní výrobu energie. "Ve dvou etapách město provede stavebně energetická opatření především na budovách kladenských škol a také akvaparku, případně na magistrátní budově na náměstí Starosty Pavla. Bez metody EPC by na jejich komplexní přípravu město nemělo finanční, ani personální zdroje," dodal kladenský radní pro rozvoj Ondřej Rys (Volba pro Kladno).

Na dokončení dokumentace vedení města už podle Růžkové uzavřelo smlouvu s Národní rozvojovou bankou. "Ve chvíli, kdy bude mít město v ruce návrh celkového modelu a bude se rozhodovat o rozsahu plánované investice (počet realizací, výše investice, apod.), můžeme odhadovat výši předpokládaných finančních investic. Vzhledem k situaci na trhu a nestandardně zvyšujícím se cenám by mohly být aktuální odhady velmi zavádějící," informovala mluvčí. Podle ní by první rekonstrukce objektů mohly začít v roce 2023 v případě, že nenastanou žádné komplikace a budou k dispozici vhodné dotační výzvy ministerstva životního prostředí.

Letos a minulý rok si nechalo vedení Kladna zpracovat prvotní analýzu, zaplatilo ji z dotace mezinárodního projektu SPARCS, kterého je Kladno od roku 2019 součástí, a také z dotace programu EFEKT. Díky smlouvě s Národní rozvojovou bankou město získá další dotace na kompletní přípravu jednotlivých projektů.

Takzvané EPC modely už využil podle mluvčí například Pardubický kraj, Praha či Středočeský kraj.