Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Vodárna Plzeň v pokračující pandemii prodala stejně pitné vody, ale zvýšila zisk

14. 01. 2022

Pandemie výrazně snížila spotřebu vody v minulých dvou letech proti běžným rokům, a to zhruba o 15 procent. Loňské tržby z vodného a stočného činily 1,216 miliardy Kč a byly meziročně asi o desetinu nižší. Z vodného inkasoval podnik 694 milionů korun, ze stočného 521 milionů Kč. Prodal 12,3 milionu metrů krychlových pitné vody, meziročně o necelé procento víc. Spotřeba vody na osobu a den zůstala stejná, tedy 91 litrů, což platí už šest let. Domácnosti odeberou asi 60 procent, zbytek firmy a úřady. Podnik už loni cítil mírně vyšší odběr škol, sportovišť, restaurací a služeb. Objem vyčištěných odpadních vod dosáhl 14,6 milionů m3 a meziročně byl také o necelé procento vyšší.

Vodárna díky výrazným úsporám v minulých dvou pandemických letech zvyšuje čistý zisk. Za loňský rok ho odhaduje na 86 milionů Kč, meziročně o více než třetinu vyšší, předloni jí narostl profit dokonce o 63 procent. Asi 52 milionů korun pokryjí za loňský rok splátky a úroky investičního úvěru, zbylých 34 milionů firmě zůstane. "Splnili jsme plán, protože jsme se z předchozího roku poučili. Nastavili jsme ho střízlivěji a přesněji," uvedl ředitel. Letos je firma optimističtější a plánuje vyšší tržby - ve výši zhruba 1,25 miliardy korun.

Vodárna Plzeň a.s. vydala loni na investice téměř 330 milionů korun, z toho více než polovinu na obnovu vodárenské infrastruktury. Podnik například pokračuje s podporou EU ve stavbě zádržné nádrže na Vinicích za 130 milionů Kč, která umožní rozvoj stejnojmenného sídliště a je nutná pro budovaný severozápadní obchvat Plzně. Letos plánuje firma investovat 390 milionů Kč.