Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Akcie francouzské EDF prudce klesly, vláda žádá levnou jadernou energii rivalům

14. 01. 2022

Akcie po poledni ztráty zmírnily a na pařížské burze odepisovaly kolem 15 procent na 8,75 eura.

Tři měsíce před prezidentskými volbami čelí vláda prezidenta Emmanuela Macrona sílícímu tlaku veřejnosti kvůli rostoucím životním nákladům. Vláda omezila letošní růst ceny elektřiny na čtyři procenta. Dopad růstu cen energií tak spíše než spotřebitelé pocítí akcionáři EDF, ve které většinu drží stát.

Ministr financí Bruno Le Maire listu Le Parisien řekl, že bez nových opatření na omezení cen by 1. února ceny elektřiny místo o čtyři procenta vzrostly o více než 35 procent. Dodal, že plán vlády schválila Evropská komise (EK).

Potíže EDF umocňuje i skutečnost, že skupina ve čtvrtek snížila výhled výroby jaderné energie. Technické problémy ji donutily prodloužit odstávku jednoho ze svých jaderných reaktorů.

Podle analytiků investiční banky Jefferies by prodej jaderné energie konkurenci spolu s odstávkou mohly snížit hrubý provozní zisk (EBITDA) firmy až o 13 miliard eur, skutečná částka se ale podle nich bude spíš blížit pěti až deseti miliardám eur. Banka JP Morgan uvedla, že EDF možná bude muset zvýšit kapitál, aby vyrovnala propad v příjmech.

Evropská komise (EK) na přelomu roku představila návrh pravidel pro ekologické investice, pro něž se vžilo označení taxonomie. Návrh za určitých podmínek zařazuje jádro a plyn mezi přechodové zdroje energie, což má k jejich podpoře přilákat soukromé investory. Brusel vyslyšel volání řady zemí včetně České republiky, které chtějí jádro a plyn využívat jako náhradní zdroj při odstavování neekologických uhelných elektráren a tepláren. Státy Evropské unie či nevládní organizace se k návrhu mohou vyjádřit do 21. ledna.

Macron v úterý uvedl, že návrh EK na takzvanou taxonomii, tedy systém podpory ekologických investic, je podle něj dobrý. Zopakoval, že jádro a zemní plyn podle něj patří mezi takzvané zelené investice. Francie se na začátku ledna ujala předsednictví Evropské Unie.