Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

SmVaK Ostrava letos investují na Karvinsku 174 milionů korun, více než loni

14. 01. 2022

Co se týče vodovodů, nejrozsáhlejší akce za téměř 17 milionů korun se týká karvinské části Ráj. "Budou vyměněny ocelové vodovodní řady z druhé poloviny 60. let minulého století za 1031 metrů nové sítě. Při uložení potrubí v komunikaci bude použita tvárná litina, v nezpevněném povrchu vysokohustotní polyetylen," uvedl Síbrt. Důvodem výměny je vysoká poruchovost současné sítě.

V havířovské části Životice začne komplexní sanace vodojemu. Přijde na více než 20 milionů korun a dokončena bude v následujícím roce.

Komplexní modernizace čeká čistírenské provozy v Rychvaldu a Albrechticích. "Modernizace čistírny odpadních vod v Albrechticích u Českého Těšína, která byla vybudována v roce 1983, bude zahájena letos a dokončena v následujícím roce. Stavební část provozu i technologické celky jsou následkem doby provozu značně opotřebovány a je nezbytné je komplexně rekonstruovat," uvedl Síbrt. Náklady dosáhnou téměř 14 milionů korun.

Modernizace čistírny odpadních vod v Rychvaldě přijde na deset milionů korun. Čistírna už tam nesplňuje současné nároky a je v nevyhovujícím technickém stavu. "Vnitřní konstrukce stávající nádrže budou vybourány, betonové stěny sanovány a osazeny novou technologií. Vznikne moderní mechanicko-biologická čistírna pro téměř 500 ekvivalentních obyvatel," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

V Bohumíně-Skřečoni jsou letos plánovány tři projekty modernizace kanalizační infrastruktury dohromady za více než 30 milionů korun. V Myslivecké ulici se bude modernizovat 570 metrů stok a související infrastruktury. "Rekonstruováno bude například 67 přípojek a přepojení sedmi přípojek uličních vpustí," uvedl Síbrt.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.

Celkově letos SmVak investují do vodárenské infrastruktury 753 milionů korun a dalších 288 milionů do oprav. Je to nejvíce v historii firmy, loni činily investice více než 980 milionů korun.