Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

V Japonsku začal soud v případu šesti lidí, kteří žalují provozovatele Fukušimy

26. 05. 2022

Největší jadernou havárii od roku 1986, kdy vybuchl reaktor elektrárny Černobyl, způsobilo zemětřesení a následná vlna cunami. Žalující strana tvrdí, že radiace uniklá při neštěstí v roce 2011 způsobila jejich onemocnění.

"Kvůli léčbě (rakoviny štítné žlázy) jsem nemohla jít na univerzitu, ani dokončit studia pro svoji budoucí práci. Chtěla bych získat své zdravé tělo zpátky, ale to nejde, ať si to přeju jak chci," řekla jedna z poškozených, žena ve věku mezi 20 a 30 lety, která si nepřála být blíže identifikována.

Žalujícím bylo v době nehody mezi šesti a 16 lety a žili v různých částech prefektury Fukušima. Mezi lety 2012 a 2018 jim byla diagnostikována rakovina štítné žlázy.

Provozovatel jaderné elektrárny TEPCO soudu řekl, že poškození nebyli vystaveni radiaci dostatečně dlouho na to, aby způsobila rakovinu. Společnost se odkazovala na testy provedené na 1080 dětech ve třech městech v okolí elektrárny, z nichž 55 procent nebylo vystaveno radiaci vůbec a žádné nebylo vystaveno hodnotám vyšším než 50 milisievertů (mSv), což je roční limit pro pracovníka v jaderné elektrárně.

Advokáti žalující strany nicméně tvrdí, že rakovina jejich klientů není dědičná a je tedy velká pravděpodobnost, že ji způsobila právě radiace z Fukušimy. Argumentují také, že expertní tým v prefektuře Fukušima odhalil výskyt rakoviny štítné žlázy u 77 ze 100.000 lidí, což je číslo výrazně vyšší než běžných jeden až dva případy na milion obyvatel.

Japonské úřady a experti ale uvádějí, že vysoké číslo ve Fukušimě způsobily takzvané zbytečné diagnózy (jinak také naddiagnostikování), kvůli nimž do statistik rakoviny štítné žlázy mohli být započítáni i lidé, u kterých byly nalezeny určité abnormality; ty by ale další rakovinné příznaky nezpůsobily.

Reakce japonské vlády v okamžiku katastrofy v roce 2011 nebyla příliš rychlá. Evakuace z mnoha míst se zpozdila kvůli nedostatečné otevřenosti ohledně událostí v elektrárně. Obyvatelé snažící se ujet ve svých autech zablokovali silnice a strávili hodiny v zácpách, zatímco unikala radiace.

V roce 2019 byli v soudním řízení u tokijského obvodního soudu shledáni bývalí ředitelé TEPCO nevinnými, jelikož podle soudu nemohli katastrofu předpovídat. Případem se po odvolání zabývá soud vyšší instance.