Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Výkup elektráren podle ekonomů smysl dává. Otázka je, kolik to bude stát

23. 06. 2022

Cílem tohoto plánu je energeticky soběstačná Česká republika, která dokáže sama vyrobit maximum energie za přijatelnou cenu. „Jestliže by stát plně ovládl výrobní část ČEZ, bude moci snáze ceny elektřiny regulovat a snižovat je domácnostem i firmám,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. Žádný jiný akcionář by mu do cen nemohl mluvit. Zároveň by vláda sama rozhodovala o výstavbě nových jaderných bloků.

Podle Kovandy je dělení ČEZ nebo nějaké jiné systémové opatření nezbytné. „Takzvaný úsporný energetický tarif, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, je jen dalším dluhem. Neřeší podstatu drahých energií. Ceny energií přitom v EU zůstanou vysoké po několik let,“ varuje Kovanda.

Potřebu zásahu ze strany státu vnímá i hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. „Obecně nejsem příznivcem státních zásahů v ekonomice, ale v momentální ekonomické válce čistě volný trh fungovat nemůže. Dostáváme se totiž do stavu, kdy se není možné spolehnout na dodávky energií z Ruska, a proto jsou státní zásahy bohužel potřeba. Stát totiž musí zajistit energetickou bezpečnost. Musí také podat pomocnou ruku domácnostem a firmám, aby toto období přečkaly.“

Plán z pohledu energetické bezpečnosti podle Tomáše Kovalovského z České jaderné asociace smysl dává. „Je to správné. Stát by měl držet v rukou to nejdůležitější, a to je energetická soběstačnost. Bez toho nezajistíme výrobu, tím pádem ani tvorbu HDP. 75 procent elektřiny se spotřebovává do průmyslu, služeb a tak dále,“ míní expert.