Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Gregorová před hlasováním v EP: Piráti podpoří námitku, vadí jim plyn

06. 07. 2022

Europoslanci měli možnost zablokovat návrh taxonomie, který by jadernou a plynovou energetiku, byť dočasně a s jistými podmínkami, zařadil mezi projekty klasifikované jako prospěšné pro unijní klimatické cíle. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes ve svém dopoledním projevu v parlamentu vyzval europoslance, aby tento křehký a složitě dojednaný kompromis neodmítli. "Jaderná energie a plyn jako dočasný zdroj z bezpečných zemí jsou pro řadu členských států jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout," upozornil.

Piráti jsou součástí vládní koalice. Ve Sněmovně mají čtyři poslance, v europarlamentu tři.

"Hlasujeme o výjimce pro plyn a jádro. Tohle tam neprosadil nikdo jiný než mimo jiné ruští lobbisté; plynárenská lobby. Protože věděli, že kdyby to bylo jenom o plynu, tak to neprojde," argumentovala Gregorová v televizní debatě. Tvrdí, že pokud dnes EP námitku přijme a taxonomii, jak řekla shodí, vrátí Evropská komise návrh znovu a zařadí do něj pouze jádro. "A pro to už samozřejmě hlasovat budeme," dodala. "Co ale my nechceme, je, aby právě do tohoto začal spadat ten plyn, protože se to samozřejmě díky propojenosti globálních trhů začne týkat i ruského plynu a opět budeme podporovat a financovat válku," řekla. "To znamená, že my budeme rozhodně hlasovat pro tu námitku. A to protože to není o jádru. Jádro podporujeme," prohlásila.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (za ANO) vyjádřila nad tímto postojem překvapení. "Tam se bude počítat každý hlas," zdůraznila. "Já jsem z toho v šoku, co tady slyším. Protože my jsme tady dva roky, Češi, a napříč politickým spektrem, upřímně, se snažili právě o to, aby ta taxonomie dopadla tak, jak dopadla teď," řekla. Místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra odhadl, že hlasování bude těsné. Podotkl, že podle usnesení Sněmovny i Senátu není Česko schopné bez jádra plnit Pařížskou dohodu. Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) stejně jako předsedkyně KSČM Kateřina Konečná nebo europoslanec za SPD Ivan David avizovali, že chtějí hlasovat proti námitce.

Konečná Gregorovou obvinila, že svým postojem potápí českou ekonomiku i českou energetiku. Vondra poznamenal, že zařazení plynu se odehrálo na výslovnou opakovanou žádost německé vlády, zatímco Česko a Francie podporovaly jádro. Německo podle něj se začátkem války Ruska proti Ukrajině ztratilo pro plyn motivaci.