Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Automobilová výroba v květnu stoupla a s ní i celý průmysl

07. 07. 2022

„V květnu produkce průmyslu po několika měsících meziročně vzrostla. Významný podíl na výsledku měla výroba automobilů, kde došlo oproti loňskému roku k dílčímu zlepšení v dodávkách dílů,” uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

I díky nízké srovnávací základně byla výroba motorových aut proti loňskému květnu vyšší o 9,8 procenta.

Nejvíce, zhruba o pětinu, si meziročně polepšila kožedělná výroba a výroba nábytku. Přibližně o 17 procent se proti loňskému květnu zvýšila výroba nápojů a o 15 procent výroba farmaceutických výrobků.

O desetinu meziročně stoupla vedle výroby aut také papírenská a chemická výroba.

V chemickém průmyslu se podle statistiků poměrně dařilo ve výrobě organických chemických látek, hnojiv a plastů v primárních formách.

Naopak výrazně meziročně klesla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, a to o 28 procent. ČSÚ uvedl, že stejně jako v dubnu to ovlivnila hlavně vysoká srovnávací základna.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka stojí za růstem průmyslu zlepšení v dodavatelských řetězcích.

„Zlepšení by v tomto směru mělo být patrné i v dalších měsících, když v meziročním srovnání bude navíc vyšší produkci aut pomáhat i nízká statistická základna z druhé poloviny loňského roku,” poznamenal.

Vyhlídky nejsou optimistické

Přesto nejsou podle Nováka vyhlídky na další růst optimistické.

„Růst průmyslové produkce bude dále tažen především staršími zakázkami, když poptávka začíná evidentně ochabovat, což signalizoval v červnu např. index PMI (index udávající převládající směr ekonomických trendů ve výrobním sektoru a sektoru služeb, pozn. red.),” dodal.