Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ceny ropy po obnovení dodávek ropovodem Družba klesají

10. 08. 2022

Kolem 17:30 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,8 procenta na 95,57 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI oslabovala o 0,7 procenta na 89,89 dolaru za barel.

Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba. S odvoláním na vedení ruského podniku o tom informovala agentura RIA. Jižní větev byla mimo provoz od minulého týdne, kdy Ukrajina tranzit zastavila.

Podle analytiků na ceny působí také obavy o poptávku. "Obavy z destrukce poptávky způsobené recesí jsou v současné době největším jednotlivým cenovým faktorem a hlavním důvodem, proč se ropa Brent obchoduje pod 100 dolary za barel" uvedl analytik firmy PVM Stephen Brennock.

Zásoby ropy v USA se v týdnu do 5. srpna zvýšily o 5,5 milionu barelů, ukázala zpráva vládního úřadu pro energetické informace EIA. To bylo výrazně více, než čekali analytici. Zvýšila se také produkce rafinerií.

Spotřebitelské ceny v USA se v červenci ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily. Pomohl jim pokles cen benzinu, který kompenzoval růst cen potravin a nákladů na bydlení. Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekali zvýšení cen o 0,2 procenta.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent říjen 95,57 96,31
New York - NYMEX WTI září 89,89 90,50