Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

VKM v Hostouni modernizují přečerpávací stanici pro zásobování Kladna vodou

22. 09. 2022

Rekonstrukce zhruba za 70 milionů korun bez DPH se týká čerpadel, potrubí, elektrických technologií a také fasády včetně zateplení. Práce začaly letos v červenci. "Dokončení by mělo být v květnu 2023," uvedl Ješátko.

Nová čerpadla umožní případné zvýšení výkonu a v případě výpadku elektrického proudu je bude možné nahradit dieselovým agregátem. Běžně stanice přečerpává 70 litrů vody za vteřinu, modernizace umožní případné zvýšení kapacity maximálně na 500 litrů za vteřinu.

Vodárny též připravují zakázku v hodnotě 130 milionů korun, která se bude týkat obnovy potrubí právě mezi vodojemy Kopanina a Kožova Hora. Letos zde nechaly VKM udělat průzkum vodovodního řadu (nebo přívodního řadu) technologií, kterou podle vodáren v ČR dosud nikdo nevyužil. Přibližně 20 kilometry potrubí prošla sonda zvaná PipeDiver, která umí odhalit poruchy potrubí, korozi, množství usazenin i veškeré další anomálie. Využívá ultrazvukové vlny, dálkovou navigaci GPS a další technologie. Na základě výsledků ze sondy nechají VKM opravit pouze potřebné úseky. Původně plánovaná kompletní obnova potrubí by vyšla na stovky milionů korun.

Hlavní zdroje vody jsou pro VKM v Mělnické Vrutici, dále vodní nádrž Klíčava, jímací území Liběchovka na Mělnicku a lokalita Stříbrník na Mšensku. Stále ve vyšším množství, hlavně na Kladensku a v okolí Prahy, je doplňuje voda přivedená ze Želivky, která je zároveň největším vodním zdrojem pro zásobování Prahy.