Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

100 kWp: Lidovci chtějí zvýšit limit pro provozování solárních elektráren bez licence

23. 09. 2022

Fotovoltaika bez licence

V rámci novely energetického zákona (NEZ) navrhuje MPO, aby se zvýšila hranice výkonu výrobny elektřiny, od které je nutné získat licenci od Energetického regulačního úřadu. Dosud bylo možné si bez licence nainstalovat elektrárnu o maximálním výkonu 10 kW, návrh MPO umožní si bez licence pořídit elektrárnu o výkonu až 50 kW.

„Náš rezort se zajímá silně o problematiku obnovitelných zdrojů energie (OZE) a také máme po správou program podpory Modernizační fond, jehož cílem je podpořit proměnu naší ekonomiky směrem k uhlíkové neutralitě,“ řekla včera  Anna Hubáčková (KDÚ-ČSL) ve své prezentaci na semináři ve Sněmovně

„Již nyní podporujeme rozvoj komunitní energetiky v dotačních programech, i když ještě schází pro ní legislativa,“ dodala ministryně Hubáčková. “Aktivně se také zapojujeme do tvorby rychlé energetické novely, která má legislativně ukotvit rozvoj komunitní energetiky v Česku“.

V této souvislosti zástupci (KDÚ- ČSL) nebo-li Lidovci hodlají navýšit hranici pro provozování FVE bez licence až na 100 kWp.

„V tuto chvíli na rozdíl od záměru MPO, které chce zvednout limit pro FVE bez licence do 50 kWp, hodláme v meziresortním připomínkovém řízení tento limit zvýšit až na 100 kWp,“ upřesnila Hubáčková.

Jak ministryně Hubáčková dodala, je pravděpodobnost schválení navýšení limitu na 100 kWp pro nové FVE licence velmi reálné, jelikož je na tom shoda i dalších politických  stran v parlamentu.