Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

MF kvůli úsporám reguluje teplotu, zmenšilo vozový park

23. 09. 2022

MF uvedlo, že na snížení energetické náročnosti budov pracuje dlouhodobě. "Topíme tak, abychom měli v nejvzdálenějších kancelářích od zdroje tepla 20 až 21 stupňů Celsia. Mimo pracovní dobu pouze temperujeme," napsal Šimon Blecha z tiskového oddělení. MF také propočítává, zda by se mohlo zcela zbavit závislosti svých budov na plynu a nahradit plynové kotle tepelnými čerpadly.

Ministerstvo nyní pracuje na nahrazení historického osvětlení nízkoenergetickými LED zdroji. "Schodiště a chodby zhasínáme centrálně a svítíme na nich pouze v době, kdy je tma a zároveň v budovách hlavní provoz. Na místech, kde je to možné, jsou umístěna přítomnostní čidla," uvedl Blecha. Stavební úřad také projednává návrh na kompletní výměnu elektronických systémů, topení, chlazení, osvětlení a na instalaci inteligentního měření a regulace v hlavní budově v Letenské ulici, což by mělo spotřebu energie dále snížit.

Budovu v Cihelné ulici MF zrekonstruovalo s cílem dosažení maximální energetické úspornosti. "vytápěná a chlazená je reverzibilními tepelnými čerpadly, bylo odvlhčeno zdivo, izolována stavba na terénu i střešní plášť a celá je z hlediska spotřeby inteligentně řízena," uvedl Blecha.

Ministerstvo se také zbavilo 20 služebních vozidel a pokusí se je nahradit kombinací veřejné dopravy, sdílených aut a v případě mimořádné potřeby vypůjčených vozidel. Úřad také se zahájením topné sezony rozešle zaměstnancům apel na dodržování konkrétních úsporných opatření na jejich pracovištích.

K rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou vyzval ve svém projevu v neděli večer premiér Fiala. Podle něj by vláda, státní instituce i firmy a domácnosti měly posoudit, zda zacházejí s energiemi správně a neplýtvají. V úterý ministerský předseda uvedl, že kabinet a resorty půjdou příkladem.