Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ceny ropy rostou poté, co OPEC+ dohodl výrazné snížení produkce

05. 10. 2022

Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SELČ přidávala 0,4 procenta na 92,16 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 0,1 procenta na 86,57 dolaru za barel. Brent i WTI prudce posílily už v předchozích dvou dnech.

Skupina OPEC+ si odsouhlasila největší snížení těžby od začátku pandemie covidu-19 v roce 2020. Učinila tak navzdory napjatému trhu a přes odpor vůči snižování produkce ze strany Spojených států a dalších zemí.

Snížení produkce by mohlo vyvolat oživení cen ropy, které klesly na zhruba 90 dolarů ze 120 dolarů, za kolik se prodávaly před třemi měsíci, napsala agentura Reuters. Za poklesem ceny byly obavy z globální ekonomické recese, rostoucích úrokových sazeb ve Spojených státech a ze silnějšího dolaru.

Snížení produkce by mohlo pomoci Rusku, uvedli analytici společnosti Commerzbank. Stanoví totiž vyšší ceny před tím, než Evropská unie zakáže dovoz většiny ruské ropy. Tato sankce za invazi na Ukrajinu má vstoupit v platnost na konci roku.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent prosinec 92,16 91,80
New York - NYMEX WTI listopad 86,57 86,52

vjn mka