Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ukrajinské elektrárny pokrývají den po ruských útocích asi polovinu potřeb země

24. 11. 2022

"Do 19:00 místního času (18:00 SEČ) pokryli výrobci elektřiny asi 50 procent potřeb země. V provozu je už velká část tepelných a vodních elektráren. K původní kapacitě se postupně dostávají všechny jaderné elektrárny s výjimkou obsazené Záporožské elektrárny," uvedla společnost Ukrenerho, která zajišťuje provoz ukrajinské rozvodné sítě. Upozornila, že k původnímu provozu se jaderná zařízení kvůli technologickým danostem vracejí jen postupně.

"Energetici, pracovníci komunálních služeb a záchranáři pracují 24 hodin denně," sdělil Tymošenko z prezidentské kanceláře k obnovám dodávek proudu. Uvedl také, že prioritně byla elektřina obnovena v objektech kritické infrastruktury, a doplnil, že po celé Ukrajině vzniklo na 4000 speciálně vybavených míst, kde si lidé mohou dobít telefon, ohřát se a dát si teplé pití.

Rusko ve středu podniklo další rozsáhlé vzdušné údery na Ukrajinu, které si podle ukrajinských úřadů vyžádaly životy nejméně deseti lidí. Úřady týž den oznámily, že hlavní město je bez vody a přilehlá Kyjevská oblast bez proudu. Rozsáhlé výpadky energií postihly i mnoho dalších míst na Ukrajině, která se prakticky celá pohroužila do tmy, jak podle zpravodajského portálu Meduza ilustrovala i fotografie pořízená ze satelitu. Do režimu havarijní ochrany musely přejít všechny tři funkční atomové elektrárny, které jsou stále pod ukrajinskou kontrolou, což mělo za následek odpojení všech jejich energetických bloků.

V Kyjevě byla dnes v podvečer většina domácností stále bez elektřiny, voda jim ale už tekla. "K 17:20 místního času (16:20 SEČ) je 70 procent bytů v režimu havarijního odpojení proudu. Dodávky vody byly obnoveny ve všech čtvrtích," citovala agentura Unian prohlášení správy města. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko upozornil, že v některých bytech, zejména ve vyšších patrech, mohou kvůli nízkému tlaku vody problémy přetrvávat.

Energetici už zajistili proud pro veškerou kritickou infrastrukturu v Kyjevě, proud v domácnostech půjde ale jen s přestávkami vždy na dvě nebo tři hodiny až do doby, kdy se energetická síť stabilizuje, upozornil podle agentury Unian dodavatel elektřiny DTEK.

Ještě ráno byla velká část Kyjevanů bez elektřiny, topení i vody, uvedl bývalý ministr hospodářství Tymofij Mylovanov. "Venkovní teplota se pohybuje kolem nuly. V bytě je ještě teplo z předchozích dnů. Uvidíme, jak dlouho to vydrží," popsal.

"S vodou je ale problém. Problém jsou záchody. Máme v zásobě asi 100 litrů vody. Na našem balkoně je také sníh," dodal exministr. Podotkl, že jde sice o slušnou zásobu vody, ale že do bytu vnikne chlad pokaždé, když dveře na balkon otevře. Mobilní signál i banky podle něj fungují a obchody jsou dostatečně zásobeny potravinami. Často je však k placení nutná hotovost, neboť nefungují terminály pro bankovní karty.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. V posledních týdnech začala Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu.